RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rezydenci wypowiadają umowy. Protestujący zaapelowali do premiera o spotkanie

W ramach akcji „Prezent na Święta od Rezydenta” młodzi lekarze mają rejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku (fot. PAP/Tomasz Gzell)

– Mogą stanąć strategiczne szpitale w Polsce; w ponad 50 miastach wybuchły akcje masowego wypowiadania klauzuli opt-out – powiedział w piątek wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński. Protestujący zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o spotkanie. Resort wyznaczył datę na 21 grudnia.

Minister zdrowia o proteście lekarzy: To gra bezpieczeństwem pacjentów

– Jeśli celem protestu lekarzy jest paraliż niektórych placówek, to rozpoczęła się gra bezpieczeństwem pacjentów – powiedział minister zdrowia...

zobacz więcej

Od października lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych prowadzą protest, domagając się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Lekarze zapowiedzieli, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo.

W piątek rezydenci zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie. Biliński poinformował jednocześnie, że wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaprosiła Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) na czwartek 21 grudnia, na godz. 16.30. Rezydenci zapowiedzieli, że wezmą udział w spotkaniu, jeśli będzie na nim obecny także przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

– Traktujemy te spotkania bardzo poważnie, bo jest kryzys, i oczekujemy jasnej deklaracji, że ten kryzys zostanie rozwiązany jednym sposobem: zwiększeniem finansowania ochrony zdrowia, szybciej niż 6 proc. w 2025 r. oraz poprawą warunków płacy lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, wszystkich pracowników ochrony zdrowia – powiedział Biliński.

Poinformował, że do masowego wypowiadania klauzuli doszło w 50 miastach i każdego dnia do akcji dołączają kolejne szpitale. Podkreślił, że „mogą stanąć strategiczne szpitale w Polsce”. Zdaniem Bilińskiego obecnie „jest widoczny paraliż w co najmniej czterech województwach”.

Premier Morawiecki: rząd będzie wspierać rodziny, rozwój i sprawy społeczne

– To rząd kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin; rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo; kwitnąca...

zobacz więcej

Jego zdaniem ministerstwo zdrowia próbuje „tuszować” liczbę wypowiedzianych klauzul. Protestujący szacują, że dotąd wypowiedziało ją ponad 4,2 tys. lekarzy. W środę Szczurek-Żelazko poinformowała, że z danych zebranych przez wojewodów wynika, że do wtorku klauzulę opt-out wypowiedziało ok. 3,3 tys. lekarzy rezydentów i specjalistów (ok. 10 proc. lekarzy rezydentów, 4 proc. wszystkich lekarzy). Przekazała, że w konkretnych szpitalach jest to kilka, kilkanaście osób, w niektórych – kilkadziesiąt. Podała, że najwięcej wypowiedzeń odnotowano m.in. w woj. dolnośląskim w uniwersyteckim szpitalu specjalistycznym – ponad 70 przez lekarzy rezydentów – i w szpitalu uniwersyteckim w Bydgoszczy – ponad 50 wypowiedzeń klauzuli przez rezydentów.

W ocenie Bilińskiego odsetek wypowiedzeń trzeba odnosić do grupy lekarzy, którzy mają podpisaną klauzulę opt-out, a nie do ogólnej liczby medyków. – W związku z tym, aby nie wprowadzać zamieszania, zaczęliśmy obecnie pytać szpitale, ilu lekarzy ma podpisaną klauzulę opt-aut. To tak naprawdę pokaże nam, ilu lekarzy w danym szpitalu może pracować powyżej 48 godzin – powiedział.

Rezydenci poinformowali, że rozpoczynają akcję „Prezent na Święta od Rezydenta”. W jej ramach będą rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku; zaapelowali, by ich śladem poszli inni.

Premier Mateusz Morawiecki w exposé wymienił służbę zdrowia na pierwszym miejscu wśród kluczowych obszarów rozwoju Polski na najbliższe lata. Zapowiedział też utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii.

źródło:

Zobacz więcej