Polsko-rosyjska grupa zatroskana wydaleniem polskiego historyka z Rosji

Dr hab. Henryk Głębocki (fot. arch.PAP/Andrzej Rybczyński)

Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych w związku z wydaleniem z Rosji dr. hab. Henryka Głębockiego „z głębokim zatroskaniem” odnotowała fakt „administracyjnej ingerencji w pracę naukową”. Grupa wydała oświadczenie w tej sprawie.

FSB zatrzymała w Moskwie historyka IPN. Rosjanie chcą uniemożliwić kontynuowanie badań?

W Moskwie w Rosji doszło do zatrzymania historyka IPN dr hab. Henryka Głębockiego. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze Federalnej Służby...

zobacz więcej

„Na posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2017 r. w Warszawie polscy członkowie Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych zajęli stanowisko w związku z wydaleniem z Rosji, bez prawa ponownego wjazdu, dr. hab. Henryka Głębockiego, wybitnego badacza dziejów stosunków polsko-rosyjskich. Grupa z głębokim zatroskaniem odnotowuje fakt administracyjnej ingerencji w pracę naukową i uniemożliwienie niezbędnych badań źródłowych w dziedzinie istotnej dla obecnych relacji polsko-rosyjskich” – napisano.

MSZ poinformowało w komunikacie, że w piątek wiceminister Bartosz Cichocki spotkał się z polskimi członkami Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Tematem spotkania – jak podano – było podsumowanie tegorocznej aktywności oraz perspektywy pracy Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych w 2018 r.

Pod koniec listopada br. MSZ Rosji potwierdziło wydalenie z Rosji polskiego historyka Henryka Głębockiego i oświadczyło, że krok ten jest odpowiedzią na wydalenie z Polski w październiku rosyjskiego naukowca Dmitrija Karnauchowa.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poinformowała wówczas, że resort potwierdza fakt wydalenia z Rosji polskiego naukowca. „24 listopada został on oficjalnie poinformowany o tym, że zgodnie z ustawą z 15 sierpnia 1996 roku o trybie wyjazdu z Federacji Rosyjskiej (...) podjęto decyzję o tym, iż jego pobyt w naszym kraju jest niepożądany. 25 listopada Henryk Głębocki opuścił terytorium rosyjskie” – głosi oświadczenie Zacharowej, opublikowane na stronie internetowej MSZ Rosji.

„Zostałem zatrzymany w środku nocy na dworcu w Moskwie”

– Decyzja została podjęta w sposób tajny przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa, a nie przez prokuraturę czy MSZ. Nie została w żaden sposób...

zobacz więcej

– Pragnę przypomnieć, że 11 października br. polskie władze na podstawie absurdalnych zarzutów wydaliły z Polski rosyjskiego naukowca, historyka zajmującego się tam działalnością wykładową. Środki podjęte wobec Henryka Głębockiego są odpowiedzią na ten nieprzyjazny akt – dodała Zacharowa.

Według informacji IPN, historyk został zatrzymany w Moskwie przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa, która nakazała mu opuszczenie Rosji w ciągu 24 godzin. W ocenie Instytutu oznacza to zablokowanie mu możliwości prowadzenia badań w rosyjskich archiwach.

Postanowienie FSB dotyczące opuszczenia Rosji przez Głębockiego było datowane na 21 listopada, czyli na dzień przyjazdu historyka do Petersburga, gdzie m.in. w Instytucie Polskim wygłosił wykład dotyczący tzw. operacji polskiej NKWD z lat 1937-38, w wyniku której – jak mówił – NKWD zamordowała ok. 200 tys. Polaków.

„Należy podkreślić, że aktywność naukowa prof. Henryka Głębockiego jest skierowana na normalizację stosunków między Polską i Rosją. Bezpodstawne wydalenie polskiego naukowca to zatem kolejne ogniwo w prowadzonej od miesięcy przez stronę rosyjską antypolskiej kampanii propagandowej oraz jeszcze jedno potwierdzenie, że dialog polityczny między naszymi krajami napotyka trudności z powodu jednostronnej aktywności strony rosyjskiej” – wskazywał resort dyplomacji.

Powołana w 2002 r. Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych jest gremium o charakterze doradczym wobec rządów Polski i Rosji. Obecnie funkcję polskiego współprzewodniczącego Grupy sprawuje prof. Mirosław Filipowicz, Dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie.

Karnauchow, przedstawiciel Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych (RISS) w Moskwie, został wydalony z Polski 11 października. Jak mówił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, z ustaleń ABW wynika, że mężczyzna „prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy, inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce, a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi”.

źródło:

Zobacz więcej