Komisja sprawdza reprywatyzację kamienicy. Deweloper zaczyna sprzedawać mieszkania

Warszawska Praga (fot. Shutterstock/Artur Bogacki)

Komisja weryfikacyjna zainteresowała się losem jednej z kamienic na Pradze. Po jej posiedzeniu niejawnym właściciel budynku nagle zaczął sprzedawać znajdujące się tam mieszkania – ustalił w źródłach w komisji weryfikacyjnej portal tvp.info.

Zatrzymania ws. warszawskich reprywatyzacji: wnioski o areszt dla urzędników

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu wystosowała do sądu wnioski o areszt dla trzech urzędników stołecznego ratusza podejrzanych o korupcję ws....

zobacz więcej

11 października 2017 roku komisja weryfikacyjna, która zajmuje się wyjaśnieniem warszawskiej „dzikiej reprywatyzacji”, wystąpiła do stołecznego ratusza o przekazanie dokumentów jednej z kamienic na Pradze.

Budynek został zreprywatyzowany w 2009 roku. Jego właścicielem jest obecnie jedna z warszawskich spółek, która zajmuje się „czyszczeniem kamienic”.

Jak wynika z naszych ustaleń, 14 października 2017 roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przekazał komisji część dokumentów. Miesiąc później, jak wynika z ustaleń portalu tvp.info, komisja spotkała się na posiedzeniu niejawnym. – Podczas posiedzenia analizowano otrzymane dokumenty. Podjęto wówczas decyzję o tym, by w sprawie tej kamienicy wszcząć postępowanie sprawdzające – mówi rozmówca portalu tvp.info.

Decyzja taka nie ma żadnych skutków dla obecnych właścicieli. Komisja podczas postępowania sprawdzającego analizuje dokumenty związane z reprywatyzacją. Dopiero po nim następuje właściwe postępowanie. Dzieje się tak, jeśli analiza wykaże, że decyzja reprywatyzacyjna mogła zapaść z naruszeniem prawa.

Ciekawe rzeczy zaczęły się jednak dziać już po posiedzeniu komisji. Jak wynika z księgi wieczystej budynku, deweloper, który jest jego właścicielem, zaczął sprzedawać znajdujące się tam mieszkania.

Co ciekawe, od czasu decyzji reprywatyzacyjnej spółka, która jest właścicielem budynku, nie sprzedawała żadnego lokalu. Zdecydowała się na taki ruch dopiero po posiedzeniu komisji.

Mało tego. Jak ustalił portal tvp.info, o tym, że komisja interesuje się daną nieruchomością, wiedzieli tylko jej członkowie i pracujący z nimi urzędnicy.

I tak 11 listopada 2017 roku, zaledwie dwa dni po posiedzeniu komisji, deweloper podpisuje pierwszą umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania państwu J. Kolejne dwie umowy spółka podpisuje dzień później. 22 listopada deweloper zawiera przedwstępną umowę na sprzedaż następnego mieszkania w kamienicy, której reprywatyzację bada komisja.

To, że deweloper zaczął sprzedawać w zreprywatyzowanej kamienicy, nie uszło uwadze komisji.

„Działanie dewelopera budzi poważne wątpliwości”

– Na bieżąco monitorujemy sytuację ze stanem prawnym nieruchomości, którym się przyglądamy po to, aby osoby, które mogą mieć świadomość możliwości uchylenia reprywatyzacji, nie transferowały nieruchomości przed wpisaniem do ksiąg wieczystych zabezpieczeń przez komisję – mówi rozmówca portalu w komisji weryfikacyjnej. – Takie działanie dewelopera budzi poważne wątpliwości co do tego, czy czerpie informacje o działaniach komisji z ratusza lub nawet wewnątrz samej komisji.

– Póki co komisja nic nie może zrobić. Decyzja w sprawie reprywatyzacji kamienicy nie została podważona. Deweloper ma prawo sprzedawać znajdujące się tam mieszkania. Dziwne jest tylko to, że zaczął to robić zaraz po naszym niejawnym posiedzeniu – kończy osoba związana z komisją, z którą rozmawiał portal tvp.info.

źródło:
Zobacz więcej