Fikcyjny lekarz w imieniu ministerstwa sprzedaje preparat niedopuszczony do obrotu

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed stroną internetową, która podszywając się pod witrynę resortu, oferuje zakup preparatu (fot. Materiały prasowe)

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed stroną internetową, która podszywając się pod witrynę resortu, oferuje zakup preparatu w ramach Programu Państwowego na Zwalczenie Zachorowań Układu Mięśniowo-Szkieletowego. Resort zdrowia zapowiada zgłoszenie sprawy do prokuratury.

Parada oszustów. Udawali profesorów, lekarzy, księży

Fałszywy profesor prosił o pomoc w badaniu antropologicznym, a potem molestował seksualnie. Inny oszust wykładał prawo, choć nie miał dyplomu. Byli...

zobacz więcej

W piątek na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się komunikat informujący o istnieniu fałszywej strony i ostrzegający pacjentów.

„Ostrzegamy, że w sieci funkcjonuje strona internetowa, która podszywa się pod witrynę Ministerstwa Zdrowia. Strona oferuje zakup preparatu w ramach Programu Państwowego na Zwalczenie Zachorowań Układu Mięśniowo-Szkieletowego (Stawów)” – czytamy w komunikacie.

Podkreślono w nim, że Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi sprzedaży produktów leczniczych i nie realizuje podanego na stronie programu, a oferowany preparat nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce. Ponadto na fikcyjnej stronie internetowej produkt reklamuje osoba podająca się za lekarza, a nikt o tym nazwisku nie figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy.

Poinformowano, że MZ w najbliższym czasie zgłosi do prokuratury fakt istnienia strony podszywającej się pod resort, jako podejrzenie popełnienia przestępstwa internetowego (art. 286 i 287 kodeksu karnego). Grozi za to do 8 lat więzienia.

„Promowanie w mediach osób czy też tez o wątpliwej merytorycznej wiarygodności jest niezwykle groźne. Rozumiem potrzebę dyskusji i wolności wypowiedzi, ale pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach siła przekazu jest ogromna, nasze słowa, np. w sieci, pozostają już właściwie na zawsze, dlatego wszelkie wypowiedzi dotyczące zdrowia lub życia ludzi muszą być naprawdę wyjątkowo przemyślane i odpowiedzialne – przypomina cytowany w komunikacie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W komunikacie zwrócono także uwagę na to, co na fałszywej witrynie powinno wzbudzić niepokój pacjentów: 1. Sprzedaż produktów – żadna strona administracji rządowej nie prowadzi sprzedaży produktów. 2. Brak „gov.pl” w adresie strony – każda strona administracji rządowej założona jest na domenie gov.pl. 3. Błędne oznakowanie strony – strona internetowa urzędu powinna zawierać prawidłowe logo danej jednostki. 4. Niefunkcjonujące elementy strony – zakładki strony internetowej powinny odsyłać do odpowiednich merytorycznie treści. 5. Brak danych kontaktowych – na stronie internetowej powinny być dane kontaktowe do danej jednostki administracji publicznej.

źródło:

Zobacz więcej