Kolejna tajemnica Watykanu odkryta. Po 500 latach natrafiono na malowidła Rafaela

Eksperci twierdzą, że były to ostatnie dzieła mistrza renesansowego malarstwa (fot. tt/@pieroBENEDETTO)

Dwa malowidła Rafaela zostały odkryte w Watykanie po 500 latach od ich powstania. Stało się to podczas renowacji jednego z pomieszczeń w Pałacu Apostolskim. Eksperci twierdzą, że były to ostatnie dzieła mistrza renesansowego malarstwa, zmarłego w 1520 r. w wieku 37 lat.

Tani obrazek okazał się być arcydziełem Rafaela

Sensacyjne odkrycie w rezydencji Haddo House w Szkocji. Historycy sztuki odkryli, że obraz, który miał być tanią kopią, okazał się być arcydziełem...

zobacz więcej

Dwie kobiece postacie, przedstawiające Sprawiedliwość i Przyjaźń, powstały około 1519 r. Rafael jednak zmarł, zanim ukończył wystrój całego pokoju. Po jego śmierci ściany udekorowali inni artyści i dwie postacie pędzla Rafaela zostały zapomniane.

W 1508 r. Rafael został wynajęty przez papieża Juliusza II do pomalowania ścian jego prywatnych apartamentów na drugim piętrze Pałacu Apostolskiego. Artysta ukończył trzy pokoje, znane dziś jako Stanze Rafaela, m.in. ze słynnym freskiem „Szkoła Ateńska”. Zaczął też pracę w czwartym pokoju, największym, zwanym Salą Konstantyna. Zamierzał tam pomalować ściany farbami olejnymi, a nie tradycyjną techniką fresku.

Giorgio Vasari pisał w 1550 r., że Rafael rozpoczął pracę nad dwiema postaciami, eksperymentując z farbami olejnymi. Ta informacja stała się kluczowym argumentem przemawiającym za autorstwem Rafaela, gdyż reszta pokoju jest pokryta tradycyjnymi freskami. Również fotografie wykonane w ultrafiolecie i w podczerwieni potwierdziły, że te dwa malowidła są odmienne od innych. Doszły do tego typowe dla Rafaela pociągnięcia pędzla i specyficzne odcienie kolorów.

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta zapowiedziała, że restauracja malowideł Rafaela i całego pokoju potrwa do 2022 roku. Dodała, że jest to jeden z najpoważniejszych w ostatnich dziesięcioleciach projektów renowacyjnych w tych Muzeach, obok odnowienia malowideł w kaplicy Sykstyńskiej. Koszt prac sięga 2,7 mln euro (ponad 11 mln zł).

źródło:
Zobacz więcej