RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Macierzyństwo” Wyspiańskiego. Najdroższy obraz na polskim rynku sztuki

4,366 mln zł uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego „Macierzyństwo” podczas czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. – To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku – powiedział dyrektor DES-y Unicum Jan Koszutski.

Rekordowa licytacja. Matejko sprzedany na aukcji za 3,7 miliona

Wczesne dzieło Jana Matejski, przez lata uważane za zaginione, osiągnęło na czwartkowej aukcji w Warszawie rekordową cenę 3,7 mln zł. „Zabicie...

zobacz więcej

– Osiągnęliśmy ponad 14 milionów złotych z aukcji sztuki dawnej. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku. Niesamowicie przebiegała aukcja obrazu Wyspiańskiego „Macierzyństwo”. Cena wywoławcza wynosiła 800 tys. Kwota, za jaką sprzedano to dzieło – 4, 336 mln zł – sprawia, że jest to obecnie najdroższy obraz na polskim rynku sztuki – podkreślił Koszutski.

– Został pobity rekord z czerwca tego roku, kiedy obraz Jana Matejki „Zabicie Wapowskiego” sprzedano za niecałe 4 miliony złotych – dodał.

Rekordowo wysokie ceny uzyskały też obrazy: „Grupa dzieci z koszykiem owoców” Tadeusza Makowskiego, który wylicytowano za 1 298 mln zł; akt przedstawiający siedzącą kobietę, Mojżesza Kislinga – 826 tys. zł. „Portret Antoniego Serafińskiego” namalowany przez Jana Matejkę kolekcjoner zakupił za 637,2 tys. zł.

„Zbawiciel świata" da Vinci trafi do muzeum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

„Salvator Mundi” Leonarda, najdroższy obraz świata, zostanie wystawiony w nowo powstałym muzeum Luwr Abu Zabi. Muzeum poinformowało na Twitterze,...

zobacz więcej

„Macierzyństwo” – obraz z 1904 r. przedstawia żonę Wyspiańskiego – Teodorę Teofilę Pytko, trzymającą w ramionach jedno z trojga ich dzieci. Niełatwo określić, o które chodziło; może to być zarówno Mietek, jak i Staś. Synek z czułością wtula się w matkę. Teodora, widziana z profilu, przytula synka i zamyka oczy.

– Obraz ten należy do najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej – powiedział przed aukcją Juliusz Windorbski, prezes DES-y Unicum. W jego ocenie rynek sztuki w Polsce ma się bardzo dobrze. – Można śmiało stwierdzić, że polska sztuka cieszy się coraz większym zainteresowaniem i osiąga coraz wyższe ceny – ocenił.

Aukcja Sztuki Dawnej odbyła się w czwartek w nowej siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie.

źródło:

Zobacz więcej