Donald Tusk liczy na zaproszenie od Morawieckiego i okazję do „dłuższej rozmowy”

Donald Tusk relacjonował dziennikarzom spotkanie z premierem Morawieckim podczas szczytu UE w Brukseli (fot. PAP/Marcin Obara)

– Zdążyłem uścisnąć rękę i pogratulować wyboru na stanowisko prezesa Rady Ministrów – tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk relacjonował dziennikarzom spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim podczas szczytu UE w Brukseli. – Mam nadzieję, że na przyszłych Radach Europejskich albo być może w Warszawie, jeśli dostałbym zaproszenie, będę miał okazję porozmawiać dłużej – powiedział w piątek.

Juncker i Tusk pogratulowali Morawieckiemu. Liczą na współpracę

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystosowali listy z gratulacjami do premiera...

zobacz więcej

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że zaproponował spotkanie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i liczył, że uda się im spotkać, ale nie dostał odpowiedzi.

Tusk przypomniał, że zaproponował spotkanie Morawieckiemu w liście gratulacyjnym. – Liczyłem, że się spotkamy, ale nie dostałem odpowiedzi na tę sugestię. Mam nadzieję, że na przyszłych Radach Europejskich albo być może w Warszawie, jeśli dostałbym zaproszenie, będę miał okazję porozmawiać dłużej – powiedział.

– Zdążyłem uścisnąć rękę i pogratulować wyboru na stanowisko prezesa Rady Ministrów. Dzisiaj premier Morawiecki opuścił wcześniej spotkanie, ale jestem przekonany, że musiał mieć jakieś bardzo, bardzo ważne powody, aby nie uczestniczyć w dyskusji o Brexicie i reformie monetarnej – dodał szef Rady Europejskiej.

Tusk odniósł się także do Polski w kontekście dyskusji o migracji. – Nie mam wątpliwości, że kraje z mojego regionu powinny być w większym stopniu gotowe do bycia solidarnym w sposób rzeczywisty. Solidarność to była polska marka, byłbym rozczarowany, jeśli mój kraj działałby w zupełnie inny sposób. Postaram się przekonać kolegów w Polsce, żeby byli bardziej otwarci i bardziej gotowi na rozwiązania konsensualne – mówił.

źródło:

Zobacz więcej