Niemcy złagodzą stosunek do Polski? Szef MSZ: Musimy zrozumieć Polaków

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel (fot. zdf.de)

– Nie trzeba zgadzać się z innymi, lecz trzeba rozumieć, dlaczego postępują tak, a nie inaczej – powiedział w niemieckiej telewizji publicznej ZDF Sigmar Gabriel. Szef MSZ Niemiec zaapelował o zrozumienie postawy Polaków ws. imigrantów. Jak ustalił portal tvp.info, prezydent Frank-Walter Steinmeier stanowisko Niemiec ws. uchodźców konsultuje z prezydentem Andrzejem Dudą.

Donald Tusk przyznaje rację Jarosławowi Kaczyńskiemu ws. uchodźców

– Nikt w Europie nie powinien zmieniać się w okrutnego i bezdusznego. Tak naprawdę chodzi o to, aby kontrolować granice, ponieważ uchodźcy stanowią...

zobacz więcej

– Gdyby 25 lat po zakończeniu wojny ktoś do nas przyszedł i oświadczył: dobra wiadomość tego tygodnia jest taka, że bierzemy 300 tys. uchodźców – to nie jestem pewny, czy nie zareagowalibyśmy wtedy tak samo, jak dziś Polacy. Nie trzeba zgadzać się z innymi, lecz trzeba rozumieć, dlaczego postępują tak, a nie inaczej – powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

W popularnym programie niemieckiej dziennikarki Maybrit Illner wystąpił również były premier Bawarii Edmund Stoiber, który poparł stanowisko Gabriela.

– Nie mogę narzucać Europejczykom Środkowym kwot, jeżeli w chwili otwarcia granicy nikt tej decyzji z nimi nie konsultował – stwierdził polityk bawarskiej CSU.

W Niemczech w ostatnim czasie można zaobserwować zmianę stanowiska ws. polityki migracyjnej. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier (zgłoszony na to stanowisko przez kanclerz Angelę Merkel) podczas swojej wizyty w Ghanie i Gambii powiedział wprost do tamtejszych mieszkańców, aby nie przyjeżdżali do Niemiec.

Prezydent Niemiec do Afrykańczyków: zostańcie w domu
– Zostańcie w domu i nie ryzykujcie trudów nielegalnej migracji do Europy, bo wasze nadzieje i marzenia mogą się nie spełnić – powiedział Steinmeier.

Jak wynika z naszych informacji, zmiana nastawienia zachodniego sąsiada ws. uchodźców ma nie tylko związek z różnicą zdań w tej sprawie między głównymi niemieckimi partiami (jednym z powodów braku porozumienia pozwalającego na utworzenie rządu jest właśnie podejście do polityki migracyjnej), ale również ze stanowiskiem Polski. Stanowisko Niemiec ws. uchodźców prezydent Steinmeier konsultuje z prezydentem Andrzejem Dudą – ustalił portal tvp.info.

Jak z kolei donosi Matthew Karnitschnig - amerykański dziennikarz Politico mieszkający w Berlinie, niemiecki rząd poważnie przejmuje się stanowiskiem Polski ws. należnych nam odszkodowań od Niemiec za zbrodnie II wojny światowej. – (…) mylą się ci, których można znaleźć i w naszych szeregach, którzy mówią niekiedy, nawet w różnego rodzaju dyplomatycznych wypowiedziach, że to tylko taki teatr na użytek wewnętrzny. Nie, to nie jest teatr, to nasze żądanie, żądanie całkowicie poważne – mówił 11 listopada Jarosław Kaczyński.

Według niemieckich źródeł dyplomatycznych Politico Berlin chciał zaoferować Warszawie zaniechanie planów budowy szkodliwego dla polskich interesów gazociągu Nord Stream 2 pod dnem Bałtyku w zamian za rezygnację przez Polskę z żądań reparacji od Niemiec. W ten sposób niemiecki rząd miał nadzieję użyć oczekiwanego fiaska Nord Streamu (w Niemczech miała powstać „jamajska” koalicja chadeków, Zielonych i liberałów, czyli partii, z których te dwie ostanie są sceptyczne wobec projektu) jako karty przetargowej w rozmowach z Polską.

Egzotyczna koalicja jednak się nie zawiązała, do rozmów wrócili socjaldemokraci i pomysł takiej politycznej „wymian” został zawieszony.

źródło:
Zobacz więcej