Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z prezydentem Francji

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z w piątek, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy zdominowały kwestie unijne i relacje dwustronne.

Polski premier rozmawiał z prezydentem Francji o wspólnych interesach i o trudnych sprawach – powiedzieli dyplomaci w Brukseli. Mateusz Morawiecki spotkał się z Emmanuelem Macronem rano, przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu.

Jeden z dyplomatów powiedział, że było to dobre spotkanie i obaj politycy nie uniknęli trudnych spraw. Najpierw, doszło do spotkania delegacji z Polski i Francji, a później, Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron rozmawiali w cztery oczy przez kilka minut.

Rozmowa najpierw dotyczyła delegowania pracowników, kwestii klimatycznych i energii, w tym także gazociągu Nord Stream 2. Polski premier miał mówić o konieczności wynegocjowania kompromisów z uwzględnieniem interesów Polski.

Obaj politycy rozmawiali też na temat migracji i sytuacji w Libii.

Ponadto, jak przekazał Polskiemu Radiu jeden z dyplomatów, prezydent Francji pytał Mateusza Morawieckiego o rozmowy z Komisją w sprawach trudnych i właśnie wtedy pojawił się temat praworządności. Bruksela od stycznia ubiegłego roku prowadzi przeciwko Polsce procedurę kontroli rządów prawa. Premier Morawiecki zadeklarował, że jest w kontakcie z przewodniczącym Komisji w wielu sprawach i jest gotów do dialogu z Brukselą.

Prezydent Francji miał też powiedzieć, że bardzo ważny jest prowadzony dialog z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Podczas rozmowy Mateusza Morawieckiego z Emmanuelem Macronem została także potwierdzona wizyta w Polsce francuskiego prezydenta w przyszłym roku.


Premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Francji Emmanuele Macronem

Morawiecki opuścił szczyt unijny orzed jego zakończeniem

Premier Mateusz Morawiecki opuścił szczyt unijny w Brukseli przed jego zakończeniem. Jak informują polskie służby dyplomatyczne, musiał wylecieć wcześniej do Polski z powodu obowiązków w kraju.

Morawiecki wziął udział w sesji dotyczącej strefy euro i opuścił szczyt, zanim unijni przywódcy podjęli decyzję w sprawie zielonego światła na przejście do kolejnego etapu rozmów ws. Brexitu.

Przed odlotem do Polski premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. To nie było długie, bilateralne spotkanie, ale krótka rozmowa. Polskie Radio informowało wcześniej, że obaj politycy umówili się na dłuższą rozmowę w styczniu.Morawiecki: przewodniczący Rady Europejskiej zaczyna mówić w taki sposób jak Polska

Pierwsza wizyta zagraniczna premiera Morawieckiego

Swoją pierwszą wizytę zagraniczną premier rozpoczął w czwartek od spotkania w Brukseli z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie wraz z premierami krajów V4 rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim i szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.

W trakcie pierwszego dnia szczytu Morawiecki wziął także udział w inauguracji strategicznej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO) i rozmawiał z przywódcami państw unijnych m.in. na temat migracji, przedłużenia sankcji wobec Rosji oraz przeniesienia przez USA ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

Na marginesie szczytu szef polskiego rządu rozmawiał również z premier Wielką Brytanii Theresą May. Jak poinformowała PAP kancelaria premiera wśród tematów rozmów znalazły się stan negocjacji ws. Brexitu oraz potwierdzenie strategicznych relacji i partnerstwa. May pogratulowała również Morawieckiemu objęcia funkcji szefa rządu.


Pierwsze spotkanie V4 z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

źródło:
Zobacz więcej