RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Owidiusz nie jest już wygnańcem. Rzym cofnął decyzję cesarza Augusta

Pomnik Owidiusza w Konstancy (fot. wikipedia.org/ Kurt Wichmann)
Pomnik Owidiusza w Konstancy (fot. wikipedia.org/ Kurt Wichmann)

Rada miejska Rzymu zrehabilitowała poetę Owidiusza i uchwaliła jednomyślnie wniosek, w którym cofnęła decyzję cesarza Augusta o jego wygnaniu. Wnieśli o to radni rządzącego w stolicy Ruchu Pięciu Gwiazd, by – jak wyjaśnili – „naprawić wyrządzoną mu krzywdę”.

Przez Bałkany śladami Trajana i Owidiusza

Podróż śladami Rzymian na Bałkanach proponuje ambitny projekt turystyczny czterech państw bałkańskich dysponujących dobrze zachowanymi pomnikami...

zobacz więcej

Jak się podkreśla, decyzja ta zbiega się z obchodami dwutysięcznej rocznicy śmierci autora poematu „Metamorfozy”, który zmarł na wygnaniu w Tomis, czyli dzisiejszej Konstancy w Rumunii.

Owidiusz został wygnany z niewyjaśnionych do końca przyczyn w 8 roku naszej ery na mocy decyzji cesarza. Mimo że pogrążony w rozpaczy i tęsknocie za Rzymem i rodziną poeta wielokrotnie błagał o cofnięcie banicji, nie zgodził się na to ani August, ani jego następca Tyberiusz.

Stołeczna rada miejska oświadczyła, że anuluje decyzję o wygnaniu Owidiusza, ponieważ uważa się za „historyczną kontynuatorkę Senatu i Ludu Rzymskiego” i twierdzi, że ma prawo wypowiedzieć się w tej kwestii.

Przypomniano, że w 2012 r. decyzję o oczyszczeniu poety z niejasnych, jak się zauważa, zarzutów, podjęły władze miasteczka Sulmona w Abruzji, skąd pochodził.

źródło:

Zobacz więcej