Stocznia Gdańska trafiła do rejestru zabytków

Resort chce, by stocznia trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO (fot. Shutterstock/Fredy Thuerig)

Stocznia Gdańska objęta ochroną konserwatorską. Decyzję w tej sprawie wydała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin. Resort chce, by stocznia trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„Kazano mi kopać własny grób za odmowę strzelania przed bramą Stoczni Gdańskiej”

Jedną ze zbrodni stanu wojennego była pacyfikacja Gdańskiej Stoczni Remontowej z udziałem ZOMO i wojska. Przeciwko strajkującym wysłano czołgi...

zobacz więcej

Według generalnego konserwatora zabytków do tej pory ochroną była objęta niewielka część zabudowań: hala BHP, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe, fragment drogi prowadzący do historycznej bramy numer 2, a także plac przed bramą.

Reszta zabudowań, według słów wiceminister Magdaleny Gawin, była pozbawiona ochrony konserwatorskiej. Teraz, jak wyjaśnia wiceszefowa resortu kultury, pod ochroną znajdą się między innymi historyczne budynki tak zwanej Stoczni Cesarskiej, o unikalnej konstrukcji, wykonane z czerwonej cegły.

Są to również miejsca pracy liderów i twórców Solidarności. Profesor Magdalena Gawin podkreśla, że ochrony tej domagały się wszystkie organizacje chroniące stoczniowe zabytki. Ministerstwo wskazuje, że w minionych latach część budynków znajdujących się na tamtym terenie wyburzono. W ich miejscu powstały budynki mieszkalne czy galeria handlowa.

Jak informuje generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin, właścicielami tych terenów są inwestorzy z krajów Beneluksu. Przyznała, że rozmowy z nimi na temat wpisu do rejestru zabytków były owocne.

źródło:

Zobacz więcej