RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Resort rozwoju stawia na płatności bezgotówkowe

Polacy nadal wolą płacić gotówką (fot. Shutterstock/alice-photo)
Polacy nadal wolą płacić gotówką (fot. Shutterstock/alice-photo)

Ministerstwo Rozwoju liczy, że od połowy przyszłego roku zaczną obowiązywać przepisy, które pomogą upowszechnić płatności bezgotówkowe. Sklepy, które mają kasy fiskalne, będą musiały udostępnić klientom możliwość płacenia przelewem, kartą, blikiem czy telefonem.

600 mln zł dla sklepikarzy na terminale płatnicze i prowizje

Właściciel punktu handlowo-usługowego przez rok nie zapłaci prowizji za akceptowanie kart i za dzierżawę terminalu – pisze „Gazeta Wyborcza”. Jak...

zobacz więcej

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami podkreślił, że choć popularność płatności bezgotówkowych w naszym kraju rośnie, to Polacy nadal wolą płacić gotówką. Dodał, że korzystanie z takiej tradycyjnej formy płatności łączy się z dużymi kosztami m.in. dla przedsiębiorców oraz konsumentów.

Jak wyliczył wiceminister, roczny koszt obrotu gotówką w Polsce sięga 19 mld zł (na 190 mld zł w obrocie). Dodał, że w naszym kraju liczba urządzeń akceptujących formy płatności bezgotówkowej przypadających na milion obywateli znacznie odbiega od średniej unijnej, wyjaśnił, że w Polsce to 12 tys. urządzeń, a we Wspólnocie to 30 tys.

Kościński dodał, że w Polsce na 1,5 mln kas fiskalnych jest tylko pół miliona terminali POS (z ang. point of sale – urządzenie do płacenia kartą płatniczą). Zaznaczył, że w Polsce brakuje ok. 1 mln terminali. – Dążymy do tego, by obrót gotówkowy zamienić na ten bezgotówkowy, ale nie stanie się to przez jedną noc – powiedział.

Zmiana korzystna dla wszystkich

Ministerstwo przekonuje, że beneficjentami obrotu bezgotówkowego będą obywatele, przedsiębiorcy, instytucje publiczne i państwo. Dla obywateli to wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy, bo to oznacza np. uniknięcie płacenia prowizji. Dla instytucji to usprawnienie pracy i zmniejszenie kosztów obsługi; dla przedsiębiorców – możliwość pozyskania nowych klientów, a dla państwa – uszczelnienie systemu poboru podatków, zapobieganie praniu brudnych pieniędzy.

Najważniejsze zmiany, które mają upowszechnić płatności bezgotówkowe w Polsce, będą wynikać z nowelizacji: Ordynacji podatkowej i ustawy o opłacie skarbowej, ustawy o egzekucji oraz ustawy o usługach płatniczych.

„Gotówka szkodzi Polsce i Polakom”

Gotówka szkodzi Polsce i Polakom – twierdzą szefowie resortu finansów Narodowego Banku Polskiego, banków komercyjnych oraz innych...

zobacz więcej

Nowela Ordynacji podatkowej i ustawy o egzekucji spowoduje, że urzędy będą musiały zapewnić petentom możliwość płatności w formie bezgotówkowej np. opłat skarbowych i egzekucyjnych. Administracja publiczna ma zostać nieodpłatnie wyposażona w terminale płatnicze w ramach programu upowszechniania płatności bezgotówkowych realizowanego przez resort rozwoju i Krajową Izbę Rozliczeniową.

Nowe przepisy od połowy 2018 r.

Z kolei nowela ustawy o usługach płatniczych ma zobowiązać punkty usługowo-handlowe do wprowadzenia możliwości dokonania u nich płatności za pomocą przynajmniej jednej z metod rozliczenia bezgotówkowego, np. za pomocą przelewu, karty płatniczej, bliku czy telefonem.

Obowiązek ten dotyczył będzie jedynie tych firm, które posiadają kasę fiskalną. Kościński podkreślił, że zaproponowane zmiany nie mają na celu eliminacji obrotu gotówkowego, klient ma mieć wybór. Wiceminister wyjaśnił, że w ramach upowszechniania płatności bezgotówkowych do sektora MŚP skierowanych zostanie 600 tys. bezpłatnych terminali POS.

Sfinansowane zostaną one przez Fundację Polska Bezgotówkowa, która została powołana przez banki, organizacje płatnicze i instytucje państwowe. Przez rok korzystający z terminali nie będą musieli też płacić za transakcje wykonane przy ich użyciu – dodał.

Wiceminister dodał, że zgodnie z harmonogramem rząd miałby przyjąć odpowiedni pakiet ustaw do końca stycznia, tak by podpis prezydenta mógł być możliwy ok. marca. Ocenił, że nowe przepisy mogłyby wejść w życie w połowie 2018 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej