RAPORT

Pogarda

W tych piwnicach mordowano żołnierzy wyklętych. IPN poszuka ich szczątków

Najnowsze

Popularne

Instytut Pamięci Narodowej na terenie dawnej katowni NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa na Pradze Północ w Warszawie podejmie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. O planowanych poszukiwaniach poinformował w czwartek prezes IPN Jarosław Szarek.

IPN przejął siedzibę dawnej katowni NKWD na Pradze

Instytut Pamięci Narodowej przejął siedzibę dawnej kwatery NKWD na warszawskiej Pradze – podał w środę IPN. Instytut przypomniał, że po wojnie...

zobacz więcej

To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego. IPN poinformował o przejęciu budynku, będącego dawną siedzibą NKWD. Poszukiwania mają się rozpocząć w niedługim czasie.

– Rotmistrz Witold Pilecki, porównując komunistyczne katownie z obozem w Auschwitz, powiedział, że Oświęcim to była igraszka. I rzeczywiście, jedna z więziennych inskrypcji, zachowana tu, w piwnicach na ul. Strzeleckiej mówi wszystko o tym miejscu. Brzmi ona: „Śmierć jest naszym wybawieniem” – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.

Z kolei wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, tłumaczył, że zachowały się relacje wskazujące, że komunistyczni kaci ukrywali ciała ofiar na dziedzińcu budynku, a także w piwnicach.

IPN kończy ekshumacje na „Łączce”. „Cel został osiągnięty”

Sobota będzie ostatnim dniem prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach – poinformował wiceprezes IPN prof....

zobacz więcej

Miejsce uratowane przed zniszczeniem

– Uratowaliśmy, zabezpieczyliśmy przed zniszczeniem obiekt szczególnie ważny dla nas wszystkich. I my jako IPN zrobimy wszystko żeby w możliwie krótkim czasie społeczeństwo polskie mogło mieć udostępnione to miejsce – dodał Krzysztof Szwagrzyk.

IPN poinformował też, że piwnice oraz część parteru budynku – łącznie ok. 5 tys. metrów kwadratowych na Pradze Północ – zostały zakupione za kwotę ok. 2 mln zł. W przyszłym roku powstanie tam ośrodek edukacyjny, który będzie podlegał warszawskiemu oddziałowi IPN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej