RAPORT

Pogarda

Ania nie oddycha, kiedy śpi. Przed klątwą Ondyny uratowała ją operacja

Najnowsze

Popularne

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pionierską operację wszczepienia stymulatora oddechowego 13-letniej Ani. Dziewczynka od urodzenia choruje na Klątwę Ondyny.

Zatrzymali serce pacjentki, żeby uratować życie. Nowatorska operacja w Bytomiu

Aż trzykrotnie w trakcie operacji 32-letniej kobiety bytomscy lekarze zatrzymali farmakologicznie akcję serca, żeby odciąć dopływ krwi do mózgu. To...

zobacz więcej

Dziewczynka od urodzenia choruje na Klątwę Ondyny, czyli śmiertelnie schorzenie, objawiające się bezdechem sennym. Kilkanaście godzin temu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pionierską operację wszczepienia stymulatora oddechowego.

– Była to noc bez respiratora, pierwsza od 13 lat. Ania choruje od urodzenia, zaraz po urodzeniu miała problemy z oddychaniem. Następnie trafiła na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie przez kolejne kilkanaście lat była wentylowana za pomocą respiratora. Przez długie miesiące nie było wiadomo, dlaczego nie oddycha – powiedziała Pani Katarzyna, mama dziewczynki.

Wcześniej podobna operacja wszczepienia stymulatora oddechowego została przeprowadzona w Szwecji u chłopca, który chorował również na Klątwę Ondyny. Mama dziewczynki zachęcona tym faktem zaczęła prowadzić zbiórkę finansową pod hasłem „O czym śni Ania” na zakup stymulatora oddechowego.

– Zaczęliśmy zbierać pieniądze, żeby również wyjechać do Szwecji. Później pani, która jest przedstawicielką firmy, która te stymulatory sprzedaje, skontaktowała nas z lekarzami z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie i od tego się zaczęło – mówi mama Ani.

Operacja przebiegła pomyślnie. Ania pierwszy raz od 13 lat oddychała samodzielnie, bez pomocy respiratora.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej