Premier Morawiecki i prezes PiS przy grobie księdza Jerzego

Prezes PiS, premier i delegacja rządu modlili się przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce politycy partii rządzącej złożyli kwiaty na mogile kapelana Solidarności, zamordowanego przez komunistyczną bezpiekę.

Prezes PiS: Rany zadane w stanie wojennym nie są jeszcze zagojone

– 36 lat temu, w czasie stanu wojennego, Polacy pokazali, że do wolności, do swoich praw są przywiązani głęboko, że chcą walczyć – mówił podczas...

zobacz więcej

W czasie stanu wojennego Polacy tłumnie uczestniczyli w mszach świętych za Ojczyznę, które w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiał ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kapelan Solidarności w homiliach odnosił się do tradycji narodu, publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników. Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

W 1984 r. funkcjonariusze SB porwali i zamordowali księdza Jerzego Popiełuszkę. W 2010 r. kapłan został beatyfikowany jako męczennik za wiarę. Trwa jego proces kanonizacyjny.

Kwiaty na grobie Romaszewskiego, Kuronia i płk Kuklińskiego

Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli również kwiaty na grobie działaczy opozycji w czasie PRL Zbigniewa Romaszewskiego, Jacka Kuronia i płk Ryszarda Kuklińskiego. Politycy udali się tam po zakończeniu organizowanych przez PiS obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

36 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

W wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

źródło:
Zobacz więcej