RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd Morawieckiego z wotum zaufania

We wtorek tuż przed północą Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 243 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość ustawowa wynosiła 231.

Premier Morawiecki: rząd będzie wspierać rodziny, rozwój i sprawy społeczne

– To rząd kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin; rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo; kwitnąca...

zobacz więcej

Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 235 posłów PiS (nie wzięła udziału w głosowaniu posłanka Teresa Hałas i Jerzy Wilk), posłowie koła Wolni i Solidarni oraz 2 posłów niezrzeszonych: Jan Klawitter i Piotr Liroy-Marzec. Przeciw opowiedziało się 127 posłów PO, 25 posłów Kukiz'15, 22 z Nowoczesnej, 13 z PSL, 4 posłów koła UED i poseł niezrzeszony Robert Winnicki.

Posłowie wręczyli następnie biało-czerwone róże premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który podarował je byłej premier Beacie Szydło. Morawieckiemu pogratulował m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Wotum zaufania dla rządu, start kontynuacji programu, który od dwóch lat realizujemy z woli Polaków i dla Polaków. Konsekwentnie doprowadzimy go do końca” – napisała na Twitterze wicepremier Szydło.Nowemu premierowi pogratulował prezydent Andrzej Duda. „Życzę powodzenia w pełnieniu funkcji i liczę na bardzo dobre, profesjonalne współdziałanie dla Polski” – napisał na Twitterze. Przed głosowaniem nad wotum zaufania premier Morawiecki odpowiadał na pytania posłów. Zapytany o podnoszenie składek na KRUS powiedział: „KRUS nie jest wielkim przywilejem dla osób żyjących na wsi, tam żyje się ciężej, to jest swojego rodzaju wyrównanie społeczne; nie nawołujmy do tego, żeby podnosić gwałtownie składki na KRUS, to byłaby niesprawiedliwość”.

Jarosław Kaczyński: To pewnie najzdolniejszy człowiek, jaki się pojawił w polskiej polityce po 1989 r.

– To nie jest kwestia oczarowania, tylko kwestia zmiany pewnych okoliczności, i w związku z tym potrzeby wykonania operacji, które lepiej będzie...

zobacz więcej

Kula u nogi

Szef rządu był również pytany m.in. o wymiar sprawiedliwości. – Sądy były i są wielkim hamulcem, kulą u nogi również procesów gospodarczych i życia gospodarczego – przekonywał.

Premier odniósł się m.in. do kwestii etatów w sądownictwie i zdolności sądów do szybszego rozstrzygania spraw. – Wszyscy się zgodziliśmy tutaj, że to jest bolączka polskich sądów i jak rozumiem wiele nas tutaj różni w ocenie różnych ustaw, ale co do tego prawie wszyscy są tutaj zgodni – zaznaczył Morawiecki.

Jak dodał w przyszłym roku minister sprawiedliwości zagwarantował dodatkowe m.in. 2 tys. etatów w sądach, 150 etatów urzędników w wydziałach Krajowe Rejestru Sądowego, 1710 etatów w wydziałach wieczysto-księgowych. – Zdecydowanie staramy się wzmocnić etatowo sądy, ponieważ minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekonał rząd, że kiedyś dokonamy oszczędności za parę lat, ale na początku trzeba rozładować te wielkie kolejki i tę przewlekłość w sądach, która jest bolączką – zapowiedział szef rządu.

Wystąpienie syna-premiera skomentował Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni). – To było wielkie exposé, bo było tyle odwołań do naszej wolności. Dziękuję za słowa, że wszyscy Polacy to biało-czerwona drużyna. Jesteśmy wspólnotą języka, historii. Wierzę, że ludzie oczekują tej jedności. Opozycja ma się różnić, ale nie może być opozycją negatywną, bo to nas niszczy. Nasza wielkość polega na tym, że jesteśmy jednym narodem – podkreślił na antenie TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej