RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Korona królów” – pierwsza od 30 lat wielka produkcja Telewizji Polskiej już od stycznia w TVP1

Kulisy władzy, miłosne perypetie, czasy świetności Polski – cztery razy w tygodniu widzowie będą mogli śledzić losy króla Kazimierza Wielkiego. – Wreszcie wracamy do opowiedzenia polskiego kanonu kulturowo-tożsamościowego, i to w sposób, który moim zdaniem dotrze do widza masowej wyobraźni – powiedział Jacek Kurski, prezes zarządu TVP S.A.

Monarcha na planie. TVP kręci serial historyczny „Korona królów”

Trwają zdjęcia do nowego serialu Telewizji Polskiej. „Korona królów” opowiada o kulisach władzy oraz kreśli losy jednego z najwybitniejszych...

zobacz więcej

„Korona królów” to pierwszy serial Telewizji Polskiej poświęcony średniowiecznej historii Polski. Przedstawia kulisy władzy na dworze królewskim i miłosne perypetie bohaterów.

Akcja rozpoczyna się w 1326 roku, pod koniec życia Władysława Łokietka, gdy Polska podzielona jest na dzielnice. Po śmieci władcy na tronie zasiada jego jedyny żyjący syn – Kazimierz, nazwany potem Wielkim. – Poza językiem, który oczywiście jest współczesny, to realia tamtych czasów są dość wiernie odtworzone i wygląda to imponująco – mówi Robert Gonera, odtwórca roli Grota.

Scenariusz oparto na faktach historycznych i wzbogacono o elementy fabularne.
– Staram się na to z góry patrzeć. Trzymać za rękę scenarzystów, jeśli potrzebują pomocy, i pilnować, aby efekt ostateczny był taki, jak oczekują tego widzowie – powiedziała Ilona Łepkowska, opiekun literacki serialu.

– Wreszcie wracamy do opowiedzenia polskiego kanonu kulturowo-tożsamościowego, i to w sposób, który moim zdaniem dotrze do widza masowej wyobraźni – ocenił Jacek Kurski, prezes zarządu TVP S.A.

„Korona królów” przedstawi czasy świetności Polski za panowania ostatniego króla z dynastii Piastów.

Serial w TVP1 od poniedziałku do czwartku o godzinie 18:30.

źródło:
Zobacz więcej