RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Karykatura Piotrowicza, Rulewski w masce i okrzyki: „To jest PRL!”, czyli opozycja w akcji

Senator PO Jan Rulewski wystąpił na mównicy w masce z greckiej tragedii (fot. tt/@wetomka)
Senator PO Jan Rulewski wystąpił na mównicy w masce z greckiej tragedii (fot. tt/@wetomka)

Podczas senackiej debaty ws. KRS opozycja sięgnęła po nowe środki wyrazu. Senator PO Jan Rulewski wystąpił na mównicy w masce z greckiej tragedii. Senatorowie Platformy skandowali: „Wolne sądy!”.

Adam Bielan o porozumieniu ws. reformy sądów: To były twarde negocjacje

– Były to twarde negocjacje. Cieszę się, że będziemy mogli się tym zająć w najbliższym czasie – powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan,...

zobacz więcej

We wtorek po południu Senat zaczął debatę ws. KRS. Sprawozdawca senackiej komisji Rafał Ambrozik z PiS wniósł o przyjęcie noweli bez poprawek. Podkreślił, że wybór sędziów–członków KRS przez Sejm jest bardziej demokratyczny niż przez środowiska sędziowskie, bo Sejm pochodzi z wyborów powszechnych, a wybór przez sędziów ma charakter korporacyjny. Około godziny 15 można było zauważyć, że opozycja przygotowuje się do jakiejś akcji. Senator Augustyn przeszedł po sali, rozdając kolegom tajemnicze atrybuty.

Szybko okazało się, o co chodzi. Na sali pojawił się kartonowy transparent z podobizną posła Piotrowicza. Potem opozycyjny sprawozdawca Jan Rulewski z PO pojawił się na senackiej trybunie w masce z greckiej tragedii, z polskimi barwami narodowymi. Jak mówił, ma ona ułatwić mu wystąpienie.

Protest w sprawie reformy sądownictwa. Przyszli też politycy opozycji

Pod hasłem „Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska” odbyła się demonstracja pod Pałacem Prezydenckim. Do przyjścia na Krakowskie Przedmieście...

zobacz więcej

Prowadząca obrady wicemarszałek Maria Koc z PiS poprosiła go o zdjęcie maski. W reakcji Rulewski prosił o podanie zapisu regulaminu, który zabrania noszenia maski. – To uwłacza godności, by senator występował z mównicy w masce. Nie wszystko jest zapisane w regulaminie, ale obowiązuje też nas dobry obyczaj – apelowała Koc.

Ostatecznie Rulewski zdjął maskę. – Ta maska to nie teatr – mówił, podkreślając, że słychać za oknami odgłosy demonstracji przeciw noweli. Senatorowie PO skandowali: „Wolne sądy!”, trzymając kartki z tym napisem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej