RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Nie idzie na kompromis ze światem”. Ewa Błaszczyk uhonorowana

Ewa Błaszczyk przyjaźniła się z Przemysławem Gintrowskim (fot. PAP/Marcin Obara)
Ewa Błaszczyk przyjaźniła się z Przemysławem Gintrowskim (fot. PAP/Marcin Obara)

Aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka, twórczyni Kliniki „Budzik”, Ewa Błaszczyk została laureatką nagrody im. Przemysława Gintrowskiego. Nagrodę dla osoby, która „w swojej drodze twórczej jest wierna swoim zasadom i nie idzie na kompromis ze światem”, przyznano po raz drugi.

„Dzwonię do niej i słyszę, że jej oddech przyspiesza”. Ewa Błaszczyk o Oli i innych pacjentach w śpiączce

zobacz więcej

Nagrodę wręczono podczas koncertu „Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” w Teatrze Polskim w Warszawie. W uroczystości udział wzięli m.in. była premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz ludzie kultury i sztuki.

Laureatka wspominała, że Przemysław Gintrowski był jej dobrym przyjacielem i spędzali razem dużo czasu. – Było nam blisko, te słowa „coś być musi, do cholery, za zakrętem” miały dla nas głęboki sens i nas bardzo łączyły każdego wieczoru, było w tym dużo ciepła i przyjaźni – przyznała Błaszczyk.

Dar przyjaźni

– Dziękuję Przemkowi, że był naszym przyjacielem, że mogliśmy sobie razem gotować, pić wieczorami wino, wściekać się, kląć, śmiać; że wszystko było bardzo szczere. Dziękuję za to jego rodzinie, że jestem tu z wami. Wiem, że jest to także ważne dla mojego Jacka Janczarskiego, a oni są tam gdzieś ze sobą razem – powiedziała artystka.

Ewa Błaszczyk wspomniała też o swojej działalności w Fundacji „Akogo?” oraz Klinice Neurorehabilitacyjnej „Budzik”. – Mózg, system nerwowy są niezwykle ciekawe, tu jest największa tajemnica, o innych organach wiemy, a tu jest tajemnica, magia, metafizyka, pytanie o Boga, o duszę. Wydaje mi się to bardzo ciekawe – powiedziała.

Nagrodę Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego wręcza fundacja imienia zmarłego w 2012 r. kompozytora, muzyka i barda. Powołali ją członkowie jego najbliższej rodziny. Nominowani do tegorocznej edycji nagrody byli też: Adam Nowak, Zygmunt Staszczyk, Adam Strug i Tadeusz Woźniak. Laureatami pierwszej edycji nagrody byli przed rokiem aktorka i pieśniarka Stanisława Celińska, piosenkarka Antonina Krzysztoń oraz poeta Jan Polkowski.

Przemysław Gintrowski (1951-2012), muzyk, kompozytor, bard – przed laty wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim współtworzył trio, którego dorobek na stałe wpisał się w historię polskiej piosenki literackiej. Wspólnie przygotowali program poetycki „Mury”, którego tytułowa pieśń stała się jednym z „hymnów” Solidarności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej