Człowiek ma wrócić na Księżyc. USA zerkają też na Marsa

Po raz ostatni człowiek stąpał po księżycu w 1972 roku (fot. Pixabay)

Prezydent USA Donald Trump podpisał „Dyrektywę Polityki Kosmicznej 1”. Przewiduje ona wznowienie amerykańskich lotów załogowych na Księżyc i ewentualne podjęcie takich lotów na Marsa.

Japończycy chcą lecieć na Księżyc. Misja załogowa do 2030 roku

O planach wysłania załogowej misji na Księżyc do 2030 roku poinformowała w niedzielę japońska agencja kosmiczna JAXA. Japończycy planują połączyć...

zobacz więcej

– Jesteśmy liderem w kosmonautyce i zamierzamy liderem pozostać, i zamierzamy być tutaj wielokrotnie silniejsi – podkreślił Trump w trakcie uroczystości, której uczestnikami byli między innymi weterani misji księżycowych Edwin „Buzz” Aldrin i Harrison Schmitt oraz aktualna astronautka Peggy Whitson, posiadaczka wynoszącego 665 dni kobiecego rekordu długości pobytu w kosmosie.

– Tym razem nie będziemy zostawiać tam amerykańskiej flagi ani śladów stóp – powiedział prezydent odnosząc się do pierwszego lądowania człowieka na Księżycu w lipcu 1969 roku. – Chcemy przygotować miejsce dla ewentualnej misji na Marsa – dodał.

Dumne przeznaczenie

Według prezydenta, przyjęcie dyrektywy to „wielki krok” w kierunku „ponownego sięgnięcia po dumne przeznaczenie Ameryki w kosmosie”. – A kosmos ma tak dużo wspólnego z różnymi sferami działalności, w tym także z działalnością wojskową – mówił Trump nie rozwijając jednak tego tematu.

Ostatnia jak dotąd podróż ludzi na Księżyc – Eugene'a Cernana i Harrisona Schmitta w ramach misji Apollo 17 odbyła się w dniach od 7 do 19 grudnia 1972 roku czyli 45 lat temu.

W latach 2005-09, podczas prezydentury George'a W Busha, działał program „Constellation”, którego celem miało być wysłanie amerykańskich astronautów na Księżyc pod koniec drugiej dekady XXI wieku. Przedsięwzięcie oszacowano na 100 miliardów dolarów. Jednak program został wstrzymany przez Baracka Obamę w 2009 roku z powodu zbyt wysokich kosztów.

źródło:
Zobacz więcej