RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Szef MON: Cena za Patrioty będzie w granicach, o których mówiliśmy od początku

Amerykanie domagają się za systemy patriot ponad 10 mld dolarów (fot. Army.mil)
Amerykanie domagają się za systemy patriot ponad 10 mld dolarów (fot. Army.mil)

Najnowsze

Popularne

– Rząd USA wskazał górny pułap tego, za jaką sumę Polska może kupić system antyrakietowy Patriot. Nie jesteśmy zainteresowani wszystkimi jego możliwościami, w związku z tym cena za system będzie w granicach, o których od początku mówiliśmy – oświadczył na antenie Telewizji Republika szef MON Antoni Macierewicz.

„Ze spokojem oczekuję na realizację dostaw pocisków Patriot”

– Nie ma powodu, żeby powątpiewać w efekty negocjacji dotyczących pocisków Patriot. Ze spokojem oczekuję na ich realizację – powiedział dziś szef...

zobacz więcej

Odpowiadając na pytanie o plany resortu obrony w kontekście rekonstrukcji rządu minister zaznaczył, że dotyczą one przede wszystkim kupna i zagospodarowania systemu rakiet Patriot oraz systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

– System Patriot to będzie skok technologiczny polskiego przemysłu i wprowadzi Polskę do elity światowej, jeżeli chodzi o broń antyrakietową. Nieliczne tylko państwa posiadają tego typu zdolności; będziemy je posiadali na najwyższym poziomie, na tym poziomie, na którym posiadać je będzie armia amerykańska – mówił Macierewicz.

Pytany, czy wypowiedzi wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, który skrytykował cenę podyktowaną przez USA, odparł, że jest to raczej część negocjacji. Kownacki mówił w ubiegłym tygodniu, że zaproponowana Polsce cena za system antyrakietowy Patriot jest nie do przyjęcia.

– Rząd amerykański pokazał górny pułap tego, za jaką sumę możemy nabyć te systemy. My nie jesteśmy zainteresowani wszystkimi możliwościami, nasze zainteresowani jest skromniejsze i w związku z tym cena będzie w tych granicach, o których od początku mówiliśmy. Na pewno nie będzie w tym górnym pułapie, o którym mówi rząd Stanów Zjednoczonych – zapewnił.

Kownacki: Nie wycofujemy się z zakupu Patriotów

– Dostaliśmy zapewnienie Kongresu USA, że pierwszy etap sprzedaży pocisków Patriot nie będzie kosztował więcej niż 10,5 mld zł; nie wycofujemy się...

zobacz więcej

Górny pułap

Jak dodał, rząd USA wyznaczył górną granicę, za którą może przemysł amerykański sprzedać nam oprzyrządowanie do sytemu Patriot. – Nie wszystkie te elementy są nam niezbędne – dodał Macierewicz, podkreślając, że dzięki amerykańskim rakietom Polska „wchodzi do elity międzynarodowej”.

– Będziemy odgrywali główną rolę gwarantując bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale także stacjonującym tutaj wojskom amerykańskim i wojskom polskim, i całemu systemowi NATO-wskiemu, który jest rozmieszczony na wschodniej flance – mówił.

– Pieniądze (za zakup systemu Patriot – przyp. red.) będą dokładnie takie, jakie deklarowaliśmy od samego początku. Proszę nie ulegać histerycznym atakom, bo one nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Pełne sprawozdanie będzie po zakończeniu negocjacji, a nie w ich trakcie – zaznaczył.

Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w listopadzie Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dol. (37 mld zł). To o 7 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową.

Prace podkomisji smoleńskiej na finiszu. „Raport jeszcze wiosną”

Najprawdopodobniej za kilka miesięcy powstanie raport z prac tzw. podkomisji smoleńskiej – zadeklarował w radiowej Jedynce Antoni Macierewicz. ...

zobacz więcej

Szef MON oświadczył również, że po opublikowaniu raportu na temat technicznych przyczyn katastrofy smoleńskiej, co ma nastąpić wiosną przyszłego roku, upubliczniony zostanie także raport dotyczący fałszowania prawdy na jej temat.

– Zespół naukowców, którzy pracują nad tym raportem, zapoznał mnie z pracami w zeszłym tygodniu i one rzeczywiście dają wszelkie przesłanki do właśnie takiego stwierdzenia, że raport ukazujący przebieg wydarzeń, przyczyny i przebieg tej tragedii od strony technicznej, bo o tym mówimy przede wszystkim, będzie gotowy wiosną – wskazał.

Szereg uwarunkowań

– Jest oczywiście jeszcze szereg innych uwarunkowań, wiadomo, że badania związane z ekshumacjami i sekcjami zwłok, że one (badania) nie zostaną zapewne dokończone, a to jest materiał niesłychanie istotny, zapewne toczą się jeszcze prace nazwijmy to kontrwywiadowcze – zastrzegł minister.

Dodał, że są „różne pytania związane na przykład z identyfikacją bezpośrednio odpowiedzialnych, w pełni odpowiedzialnych, za to, co się wydarzyło, dzisiaj już możemy określić odpowiedzialność tego generała, który dowodził, kierował całą operacją z centrum »Logika« w Moskwie, możemy wskazać jego podkomendnych, którzy te rozkazy wykonywali (...), w zakresie wprowadzania w błąd polskich pilotów, bo ta analiza jest w zasadzie zakończona, wiemy, że ten lot miał się zakończyć kilometr bliżej, przed pasem lotniska i że tutaj były bardzo duże środki i siły użyte, by wprowadzić w błąd polskich pilotów”

– Tę część odpowiedzialności znamy, ale nie znamy jeszcze odpowiedzialnych za ostatecznie dokonanie tego czynu, który sprawił, że cała załoga, wszyscy pasażerowie ponieśli śmierć, tutaj odpowiedzialni będą jeszcze identyfikowani – zapowiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej