TVP złożyła doniesienie do prokuratury ws. utrudniania pracy dziennikarce

W uzasadnieniu podano, że jeden z protestujących wobec dziennikarki „użył przemocy słownej” w celu „zaniechania przez nią interwencji prasowej” (fot. TVP Info)

Telewizja Polska złożyła doniesienie do prokuratury w związku z piątkową napaścią na dziennikarkę stacji. Zawiadomienie opublikował na Twitterze prezes TVP SA Jacek Kurski. „Nie ma zgody na chamstwo i przemoc wobec dziennikarzy” – napisał.

TVP zawiadomi prokuraturę o ataku na reporterkę „W tyle wizji”

Zawiadomienie do prokuratury i prawne wsparcie dla zaatakowanej dziennikarki programu „W tyle wizji” zapowiada prezes Telewizji Polskiej. We wpisie...

zobacz więcej

W ostatni piątek przed Sejmem doszło do przepychanek i ostrej wymiany zdań między ekipą TVP a protestującymi w tym miejscu Obywatelami RP. Wydarzenie zarejestrowała kamera. Od jednego z protestujących pracownicy telewizji usłyszeli m.in. wulgaryzmy i groźby, w tym: „bo ci łapy połamiemy”. Dziennikarka im tłumaczyła, że zajmuje się pracą i apelowała o wzajemny szacunek. – Nikt was tu nie potrzebuje, kłamiecie – usłyszała w odpowiedzi.

W związku z tymi wydarzeniami TVP złożyła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. „TVP złożyła zapowiadane doniesienie do prokuratury za napaść na red. Annę Machińską. Nie ma zgody na chamstwo i przemoc wobec dziennikarzy” – napisał na Twitterze Jacek Kurski, publikując treść dokumentu.

Kim jest „ochroniarz” Obywateli RP, który zaatakował dziennikarkę TVP?

W piątek przed Sejmem RP, w trakcie protestu Obywateli RP, doszło do skandalicznego ataku na dziennikarkę TVP, reporterkę programu „W tle wizji” i...

zobacz więcej

W uzasadnieniu podano, że jeden z protestujących wobec dziennikarki „użył przemocy słownej” w celu „zaniechania przez nią interwencji prasowej”. Jak czytamy, wskazany w zawiadomieniu „stosował przemoc w ten sposób, że kierował w kierunku pokrzywdzonej słowa powszechnie uważane za obelżywe, w zamiarze zmuszenia dziennikarza do określonych zachowań”.

TVP wniosła „o wszczęcie postępowania przygotowawczego i podjęcie niezbędnych czynności dowodowych w celu pociągnięcia sprawcy opisanego wyżej czynu do odpowiedzialności karnej”.

Złożenie doniesienia stacja zapowiadała w sobotę. Sprawą zainteresowała się również policja, deklarując zawiadomienie m.in. w tej sprawie prokuratury i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Policja przekazała już do prokuratury materiały dotyczące wpisów pojawiających się na portalach społecznościach oraz zarejestrowanych i upublicznionych nagrań wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach m.in. przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim, a wiążą się z szerzeniem mowy nienawiści.

Przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzy zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Centrum w komunikacie zaapelowało do władz i organizacji publicznych, by zapobiegały takim sytuacjom.

Sellin o znieważeniu dziennikarki TVP: Opozycja podsyca te nastroje

– Te nastroje próbują rozbuchać przedstawiciele totalnej opozycji, mówiąc o tym, że rzekomo w Polsce kończy się demokracja, że nadchodzi jakaś...

zobacz więcej

Oświadczenie Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

Przeciwko „utrudnianiu pracy dziennikarzy podczas wykonywania ich zawodowych obowiązków, czego przykładem jest atak na reporterkę TVP Info, który miał miejsce 8 grudnia 2017 r., przed Sejmem” stanowczo zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Do ataku doszło w trakcie manifestacji organizacji Obywatele RP, w czasie gdy posłowie głosowali nad ustawami o SN i KRS. Reporterka została w skandaliczny sposób znieważona przez biorących udział w manifestacji członków tej organizacji i osoby przez nich wynajęte i opłacane (ochroniarze).

„Skierowano do niej szereg wulgarnych i agresywnych sformułowań w sposób, który uniemożliwiał jej wykonywanie zawodowych obowiązków. Była to sytuacja skrajnie dla niej niebezpieczna, bo wtedy, gdy nagle znalazła się w grupie atakujących ją bezpośrednio osób, pracowała indywidualnie” – wskazano.

Kolejny atak

To kolejny atak na dziennikarza, do którego dochodzi w czasie manifestacji organizacji Obywatele RP. CMWP SDP zwróciło uwagę, ataki na dziennikarza wykonującego swoje obowiązki są „jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa i nigdy nie powinny mieć miejsca”.

„Zapewnienie bezpieczeństwa pracy dziennikarzy relacjonujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące silne społeczne emocje, jest podstawowym obowiązkiem organizatorów tych wydarzeń. Tolerowanie sytuacji, w której profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziennikarzy jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie” – podkreślono w komunikacie.

„Wykonując swoje zawodowe obowiązki dziennikarze muszą mieć zapewnione bezpieczne i godne warunki pracy. CMWP SDP apeluje do władz i organizacji publicznych, by podjęły działania zapobiegające wszelkim atakom na znajdujących się w pracy dziennikarzy” – zaznaczono.

źródło:

Zobacz więcej