RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Niemcy oskarżają Chiny o szpiegowanie na LinkedIn

LinkedIn to międzynarodowy serwis społecznościowy, który specjalizuje się w kontaktach biznesowych oraz społecznych (fot. REUTERS/Robert Galbraith)
LinkedIn to międzynarodowy serwis społecznościowy, który specjalizuje się w kontaktach biznesowych oraz społecznych (fot. REUTERS/Robert Galbraith)

Najnowsze

Popularne

Chiny posługują się fałszywymi profilami na portalu LinkedIn, aby gromadzić dane o niemieckich politykach i wysokich urzędnikach. Chińskie służby wywiadowcze korzystają z LinkedIn, by dotrzeć do co najmniej 10 tys. Niemców - podał Urząd Ochrony Konstytucji (BfV).

Kaspersky Lab na cenzurowanym. Brytyjczycy ostrzegają przed antywirusem

Brytyjski rząd zakazał departamentom rządowym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo narodowe używania w ich systemach informatycznych rosyjskiego...

zobacz więcej

– Jest to szeroko zakrojona próba infiltracji w poszczególnych parlamentach, ministerstwach i agencjach rządowych – powiedział Hans-Georg Maassen, szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV). Urząd ujawnił 8 najaktywniejszych profili używanych do nawiązania kontaktów z niemieckimi użytkownikami LinkedIn.

Profile są tak zaprojektowane, aby wzbudzać zainteresowanie innych użytkowników i promować młodych chińskich profesjonalistów - którzy nie istnieją. Chiński wywiad wykorzystuje tę metodę rekrutowania wysokich rangą polityków i urzędników jako informatorów - sądzą pracownicy urzędu i proszą o kontakt osoby, które sądzą, że mogły stać się celem kontaktów z fałszywych kont. W ubiegłym roku Urząd Ochrony Konstytucji poinformował, że wykryto „coraz bardziej agresywne cyberszpiegostwo”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej