RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szlachetna Paczka: Pomoc o wartości 54 mln zł trafiła do potrzebujących

Wolontariusze Szlachetnej Paczki przekazali pomoc do ponad 20 tys. rodzin; łączna wartość pomocy to prawie 54 mln zł – poinformowała Paula Wolecka ze Stowarzyszenia „Wiosna”, które jest organizatorem akcji. Świąteczną pomoc dla potrzebujących organizuje również Caritas w ramach akcji „Tak, pomagam”.

Para prezydencka przekazała prezenty w ramach Szlachetnej Paczki

zobacz więcej

Stowarzyszenie „Wiosna” oficjalne podsumowało tegoroczną akcję. Jak poinformowała Paula Wolecka, średnia wartość paczki dla jednej rodziny zadeklarowana przez darczyńców to 2689 zł, a łączna wartość pomocy przekazanej potrzebującym to prawie 54 mln zł.

Tegoroczna Szlachetna Paczka zjednoczyła ponad 810 tys. osób, czyli darczyńców, wolontariuszy i obdarowanych. Jedną paczkę dla rodzin potrzebujących przygotowywało średnio 36 osób.

„Weekend cudów”

Podczas „Weekendu cudów” – finału akcji, paczki przygotowane przez darczyńców dla konkretnych rodzin trafiły do prawie siedmiuset magazynów w całej Polsce, a następnie zostały dostarczone przez wolontariuszy do ponad 20 tys. rodzin potrzebujących.

W tym roku wśród darczyńców znaleźli się m.in. para prezydencka, desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W pomoc włączyli się również piłkarze reprezentacji Polski, narodowa drużyna skoczków narciarskich oraz złoci medaliści olimpijscy.

Szlachetna Paczka działa od 2001 r. Podczas poprzedniej edycji łączna wartość materialna przekazanej pomocy przekroczyła 47 mln zł. Akcja ma zasięg ogólnopolski, a jej wolontariusze działają w 645 rejonach na terenie całego kraju.

Akcja „Tak, pomagam”

Prawie 20 tysięcy wolontariuszy wzięło udział w miniony weekend w przedświątecznej zbiórce „Tak, pomagam”, organizowanej przez Caritas. W supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych na terenie całej Polski po raz 13. zbierano żywność dla osób potrzebujących.

Z zebranych darów przygotowywane zostaną paczki świąteczne, które trafią do rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej, a także do osób starszych i samotnych. W zeszłym roku udało się zebrać ok. 33 ton żywności dla ponad 2 tys. rodzin.

źródło:
Zobacz więcej