W Berlinie trwają protesty przeciw decyzji Trumpa. Protestujący spalili flagę z gwiazdą Dawida

Protestujący spalili flagę z gwiazdą Dawida (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w niedzielę w marszu protestacyjnym w Berlinie przeciwko decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Protestujący spalili flagę z gwiazdą Dawida – informują niemieckie media.

Autonomia Palestyńska - kolejne protesty ws. Jerozolimy

Od trzech dni w miastach na Zachodnim Brzegu trwają protesty Palestyńczyków, którzy są niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa. Dochodzi do starć z...

zobacz więcej

Według dziennika „Berliner Zeitung” policja zatrzymała 11 osób, z których część miała zamaskowane twarze. Redakcja oszacowała liczbę uczestników na 2,5 tys. Zdaniem agencji dpa było ich ponad 1000. W piątek pod ambasadą Stanów Zjednoczonych nieopodal Bramy Brandenburskiej zgromadziło się 1,2 tys. przeciwników Trumpa i Izraela.

Demonstranci spalili dwie izraelskie flagi i skandowali antyizraelskie hasła. Doszło do próby sforsowania barierek przed budynkiem ambasady. Policja zatrzymała 10 najbardziej agresywnych osób. Burmistrz Berlina Michael Mueller oświadczył, że władze stolicy Niemiec nie będą tolerować antysemityzmu i rasizmu. Zapowiedział, że policja będzie rozwiązywać wszystkie demonstracje, podczas których popełniane są przestępstwa.

Szef MSZ Niemiec: nikt nie ma prawa palić izraelskiej flagi

Szef MSZ Sigmar Gabriel powiedział, że chociaż rozumie krytykę pod adresem Trumpa, to nikt nie ma prawa palić izraelskiej flagi. – Takie postępowanie jest naruszeniem konstytucyjnego ładu w Niemczech. Nie dopuścimy do przenoszenia i rozgrywania zbrojnych konfliktów z innych krajów do Niemiec – zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

W środę prezydent USA Donald Trump ogłosił decyzję o uznaniu przez jego kraj Jerozolimy za stolicę Izraela; zapowiedział też przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wspólnota międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje całe miasto od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią jego część.

źródło:

Zobacz więcej