RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Widać strategiczne myślenie prezesa Jarosława Kaczyńskiego”, „Rządy to swoisty mecz"

- Mówiło się o zmianie na Jarosława Kaczyńskiego. Mateusz Morawiecki gdzieś tam się przewijał, ale nie był postacią pierwszoplanową. Dużo wskazywało na to, że jednak Beata Szydło zostanie premierem - mówił na antenie TVP Info jeden z gości - dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Goście rozmawiali również o wyzwaniach, jakie stoją przed nowym rządem Mateusza Morawieckiego.

Morawiecki rodziną Kaczyńskiego

– Mąż siostry przyszłego premiera jest bowiem potomkiem Szymona Jakuba Olszowskiego z Olszowy herbu Prus, który z kolei jest praprapradziadkiem (od...

zobacz więcej

Dr hab. Norbert Maliszewski z warszawskiego UKSW porównał rządzenie do piłkarskiego meczu. – Rządy można podzielić jak swoisty mecz. Pierwsza połowa to realizacja postulatów społecznych i realizacja obietnic wyborczych, ale one się kiedyś kończą i trzeba postawić na kolejną rzecz, czyli rozwój – mówił politolog w „Bez Retuszu”.

Dodał, że „trzeba przekształcić gospodarkę z montowni na gospodarkę bardziej innowacyjną”.

Ireneusz Zyska z koła parlamentarnego Wolni i Solidarni stwierdził, że decyzja o zmianie premiera jest decyzją suwerenną Prawa i Sprawiedliwości. – Widać strategiczne myślenie prezesa Jarosława Kaczyńskiego. To myślenie propaństwowe o tym, co będzie działo się z Polską za 10-15 lat – stwierdził polityk WiS.

„Wicepremier Morawiecki ma spore osiągnięcia gospodarcze”

– Wicepremier Morawiecki funkcjonuje w tym rządzie od dwóch lat i ma spore osiągnięcia gospodarcze. Przede wszystkim żeby realizować politykę względem małych i dużych przedsiębiorstw, trzeba było uporządkować wiele rzeczy – chwalił na antenie TVP Info nowego premiera eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Agnieszka Ścigaj z klubu Kukiz'15 stwierdziła, że zmiany w rządzie to kolejny eksperyment socjologiczny.

– Mieliśmy już plan Balcerowicza, mieliśmy inne plany ekonomiczne. Nazywam to eksperymentem, bo jeśli chodzi o premiera Morawieckiego, mieliśmy już do czynienia z jego dwuletnimi rządami, jeśli chodzi o gospodarkę – oceniła posłanka Kukiz'15.

źródło:
Zobacz więcej