„Są siły poza Polską i w Polsce, które chcą, żeby w Polsce polała się krew”

– Cały czas mówię opozycji histerycznej – nie wyprowadzajcie ludzi na ulicę, bo nad emocjami nie da się na ulicy zapanować. Przy mnie, w kuluarach sejmowych, odbyła się taka rozmowa: że ludzie już nie chcą wychodzić na ulicę, więc musimy zmienić taktykę. To mówiło dwóch posłów opozycji tzw. totalnej – tak Marek Jakubiak z Kukiz’15 komentował piątkowy atak na reporterkę TVP przed Sejmem. – Te emocje są sterowane i z zewnątrz, i z wewnątrz. Są siły poza Polską i są siły w Polsce, które chcą, żeby w Polsce polała się krew – ocenił wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki.

Kim jest „ochroniarz” Obywateli RP, który zaatakował dziennikarkę TVP?

W piątek przed Sejmem RP, w trakcie protestu Obywateli RP, doszło do skandalicznego ataku na dziennikarkę TVP, reporterkę programu „W tle wizji” i...

zobacz więcej

– To jest schizofrenia – tak Czarnecki odpowiedział na pytanie o to, jak możliwe jest apelowanie o poszanowanie demokracji i jednoczesne atakowanie przedstawicieli mediów. – Tyle tylko, że zanim wkroczy psychiatra, może polać się krew – ocenił. Polityk PiS-u przypomniał internetowe apele, o to, żeby „polała się krew, najlepiej krew pisowska”.

– To oznacza, że nie ma żadnych hamulców. Za to odpowiedzialni są jednak politycy, bo politycy Platformy i Nowoczesnej nie odcięli się od tego w sposób jednoznaczny, przeciwnie – chcą zasugerować, że tak się dzieje (uliczne akty agresji – red.), bo kipią emocje w Sejmie. Próbują zrzucić winę na polityków Prawa i Sprawiedliwości. Dzisiaj padało nazwisko moje, Joachima Brudzińskiego czy prezesa Kaczyńskiego – że za my to odpowiadamy – mówił.

– Gdyby totalna opozycja potępiła to jednoznacznie, to może chętnych do takich zachowań, było by mniej. Brak potępienia oznacza zielone światło, akceptację dla takich rzeczy – dodał.

Atak na dziennikarkę, gdzie są elity? „Milczą i aprobują łamanie prawa”

– To nie jest demokracja, to nie jest opozycja demokratyczna. To jest właśnie opozycja totalitarna, ponieważ postępowanie tego typu jest przejawem...

zobacz więcej

– Cały czas mówię opozycji histerycznej – nie wyprowadzajcie ludzi na ulicę, bo nad emocjami nie da się na ulicy zapanować – powiedział w odniesieniu do sytuacji sprzed Sejmu Jakubiak. Polityk Kukiz’15 zasugerował, że agresywne zachowania są inspirowane. – Przy mnie odbyła się taka rozmowa – nie będę mówił, kto rozmawiał, bo to było w kuluarach – że ludzie już nie chcą wychodzić na ulicę, więc musimy zmienić taktykę. To mówiło dwóch posłów opozycji tzw. totalnej – powiedział.

Polityk zwrócił się jednak również do swojego rozmówcy z sugestią, że gdyby PiS było skłonne poszerzyć pole współpracy z opozycją, społeczne emocje byłyby mniejsze. Jako przykład podał prace nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS i odrzuceniu poprawek autorstwa Kukiz 15 m.in. o finansowej odpowiedzialności sędziów za błędy. – Nie da się z wami pracować. Tak, powodujecie emocje na ulicach. Trzeba trochę stonować, wziąć pod uwagę, że ktoś też może mieć rację – argumentował.

Lider Obywateli RP przeprasza za atak na dziennikarkę, ale oskarża TVP

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak odniósł się do ataku na reporterkę TVP Info, która w piątek została zaatakowana przez mężczyznę, który...

zobacz więcej

– Panie pośle, te emocje są sterowane i z zewnątrz, i z wewnątrz. Są siły poza Polską i są siły w Polsce, które chcą, żeby w Polsce polała się krew. To nie jest tak, że Sejm coś uchwali i ludzie wychodzą na ulice – odparł Czarnecki. – Ludzie są podpuszczani – ocenił. – Pewne formacje polityczne straciły władzę i przywileje i stąd jest taka, a nie inna zemsta – dodał.

– Z tym się zgadzam. Też to powiedziałem – zgodził się Jakubiak.

W piątek przed Sejmem została zaatakowana reporterka programu „W tyle wizji”. Podczas protestu jeden z ochroniarzy ruchu Obywatele RP nazwał dziennikarkę „k...”. Tego samego dnia członkowie ruchu na Krakowskim Przedmieściu obrzucili jajkami rządowe limuzyny.źródło:
Zobacz więcej