RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Są siły poza Polską i w Polsce, które chcą, żeby w Polsce polała się krew”

– Cały czas mówię opozycji histerycznej – nie wyprowadzajcie ludzi na ulicę, bo nad emocjami nie da się na ulicy zapanować. Przy mnie, w kuluarach sejmowych, odbyła się taka rozmowa: że ludzie już nie chcą wychodzić na ulicę, więc musimy zmienić taktykę. To mówiło dwóch posłów opozycji tzw. totalnej – tak Marek Jakubiak z Kukiz’15 komentował piątkowy atak na reporterkę TVP przed Sejmem. – Te emocje są sterowane i z zewnątrz, i z wewnątrz. Są siły poza Polską i są siły w Polsce, które chcą, żeby w Polsce polała się krew – ocenił wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki.

Kim jest „ochroniarz” Obywateli RP, który zaatakował dziennikarkę TVP?

W piątek przed Sejmem RP, w trakcie protestu Obywateli RP, doszło do skandalicznego ataku na dziennikarkę TVP, reporterkę programu „W tle wizji” i...

zobacz więcej

– To jest schizofrenia – tak Czarnecki odpowiedział na pytanie o to, jak możliwe jest apelowanie o poszanowanie demokracji i jednoczesne atakowanie przedstawicieli mediów. – Tyle tylko, że zanim wkroczy psychiatra, może polać się krew – ocenił. Polityk PiS-u przypomniał internetowe apele, o to, żeby „polała się krew, najlepiej krew pisowska”.

– To oznacza, że nie ma żadnych hamulców. Za to odpowiedzialni są jednak politycy, bo politycy Platformy i Nowoczesnej nie odcięli się od tego w sposób jednoznaczny, przeciwnie – chcą zasugerować, że tak się dzieje (uliczne akty agresji – red.), bo kipią emocje w Sejmie. Próbują zrzucić winę na polityków Prawa i Sprawiedliwości. Dzisiaj padało nazwisko moje, Joachima Brudzińskiego czy prezesa Kaczyńskiego – że za my to odpowiadamy – mówił.

– Gdyby totalna opozycja potępiła to jednoznacznie, to może chętnych do takich zachowań, było by mniej. Brak potępienia oznacza zielone światło, akceptację dla takich rzeczy – dodał.

Atak na dziennikarkę, gdzie są elity? „Milczą i aprobują łamanie prawa”

– To nie jest demokracja, to nie jest opozycja demokratyczna. To jest właśnie opozycja totalitarna, ponieważ postępowanie tego typu jest przejawem...

zobacz więcej

– Cały czas mówię opozycji histerycznej – nie wyprowadzajcie ludzi na ulicę, bo nad emocjami nie da się na ulicy zapanować – powiedział w odniesieniu do sytuacji sprzed Sejmu Jakubiak. Polityk Kukiz’15 zasugerował, że agresywne zachowania są inspirowane. – Przy mnie odbyła się taka rozmowa – nie będę mówił, kto rozmawiał, bo to było w kuluarach – że ludzie już nie chcą wychodzić na ulicę, więc musimy zmienić taktykę. To mówiło dwóch posłów opozycji tzw. totalnej – powiedział.

Polityk zwrócił się jednak również do swojego rozmówcy z sugestią, że gdyby PiS było skłonne poszerzyć pole współpracy z opozycją, społeczne emocje byłyby mniejsze. Jako przykład podał prace nad ustawami o Sądzie Najwyższym i KRS i odrzuceniu poprawek autorstwa Kukiz 15 m.in. o finansowej odpowiedzialności sędziów za błędy. – Nie da się z wami pracować. Tak, powodujecie emocje na ulicach. Trzeba trochę stonować, wziąć pod uwagę, że ktoś też może mieć rację – argumentował.

Lider Obywateli RP przeprasza za atak na dziennikarkę, ale oskarża TVP

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak odniósł się do ataku na reporterkę TVP Info, która w piątek została zaatakowana przez mężczyznę, który...

zobacz więcej

– Panie pośle, te emocje są sterowane i z zewnątrz, i z wewnątrz. Są siły poza Polską i są siły w Polsce, które chcą, żeby w Polsce polała się krew. To nie jest tak, że Sejm coś uchwali i ludzie wychodzą na ulice – odparł Czarnecki. – Ludzie są podpuszczani – ocenił. – Pewne formacje polityczne straciły władzę i przywileje i stąd jest taka, a nie inna zemsta – dodał.

– Z tym się zgadzam. Też to powiedziałem – zgodził się Jakubiak.

W piątek przed Sejmem została zaatakowana reporterka programu „W tyle wizji”. Podczas protestu jeden z ochroniarzy ruchu Obywatele RP nazwał dziennikarkę „k...”. Tego samego dnia członkowie ruchu na Krakowskim Przedmieściu obrzucili jajkami rządowe limuzyny.


Obejrzyj cały program "Gość Wiadomości"

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej