25 lat dla zabójcy księdza z Żalna

Ksiądz Henryk Kroll zginął w nocy z 13 na 14 maja 2006 roku

Karę 25 lat więzienia wymierzył sąd głównemu oskarżonemu o napad i zamordowanie proboszcza z Żalna koło Tucholi. Trzej pozostali sprawcy otrzymali kary od 5 do 8 lat pozbawienia wolności. Kapłan zginął w maju 2006 roku.

Za zbrodnię odpowiadało przed sądem czterech młodych mężczyzn: trzech brało udział we włamaniu i napadzie na ks. Henryka Krolla, a czwarty stał w tym czasie na czatach. Sąd w pełni uznał winę Patryka Lesińskiego i wymierzył mu, postulowaną przez oskarżyciela, karę 25 lat więzienia za zamordowanie księdza.

Za rozbój na duchownym skazano Marcina Machajewskiego na 8 lat więzienia, Rafała Skowrońskiego na 7 lat, a Michała Giłkę na 5 lat pozbawienia wolności. Sąd zgodził się na upublicznienie personaliów skazanych.

Do zbrodni doszło w nocy z 13 na 14 maja 2006 roku. Ciało skrępowanego duchownego odnaleźli w jego mieszkaniu wierni, którzy przyszli rano na mszę św. W czasie sekcji zwłok ustalono, że kapłan zmarł wskutek uduszenia.

Zabójcy księdza Krolla splądrowali pomieszczenia plebanii, którą zamieszkiwał samotnie duchowny. Bandyci zrabowali dokumenty, pieniądze i wyroby jubilerskie warte w sumie ok. 20 tys. zł. Pozostawili m.in. komputer, telefon komórkowy i samochód księdza.

Domniemanych sprawców zbrodni wykryto przypadkowo w lipcu zeszłego roku podczas śledztwa w sprawie nielegalnej plantacji marihuany wykrytej w Tucholi. Jeden z zatrzymanych w przeszłości był ministrantem w kościele w Żalnie i stąd znał dobrze rozkład pomieszczeń na plebanii i zwyczaje proboszcza.

W czasie śledztwa przesłuchano ponad 500 osób i przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań. Przy okazji wykryto wiele innych przestępstw, w tym takich, które nie były zgłoszone organom ścigania, m.in. włamań do plebanii.

źródło:

Zobacz więcej