Dyplom, medal i milion euro. Laureaci odbiorą Nagrody Nobla w Oslo i Sztokholmie

Laureaci Nagrody Nobla odbiorą m.in. medal (fot. arch.)

Nagrody Nobla w dziedzinie: literatury, fizyki, chemii, medycyny, nauk ekonomicznych oraz za działania na rzecz pokoju zostaną wręczone dziś w Sztokholmie. Ufundowane przez Alfreda Nobla, szwedzkiego chemika i wynalazcę, są przyznawane od ponad 110 lat i tradycyjnie wręczane 10 grudnia, w rocznicę jego śmierci.

Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej z Pokojową Nagrodą Nobla

Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) została laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Norweski Komitet...

zobacz więcej

Laureat Pokojowego Nobla odbierze nagrodę w stolicy Norwegii – Oslo. Ceremonia wręczenia pozostałych wyróżnień odbędzie się w Sztokholmie w Szwecji. Zwycięzcy otrzymają dyplom, medal oraz nagrodę pieniężną. W tym roku jej wartość wzrosła o milion koron. Laureaci otrzymają więc po 9 mln koron, czyli prawie milion euro.

Nagroda pokojowa dla ICAN

Pokojową Nagrodą Nobla została uhonorowana organizacja pozarządowa Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN), za „zwracanie uwagi na katastrofalne konsekwencje humanitarne stosowania broni jądrowej” oraz za „wysiłki na rzecz wprowadzenia traktatu zakazującego posiadania takiej broni”. Dzięki kampanii w ostatnich latach udało się nadać nowy kierunek staraniom o zlikwidowanie broni jądrowej. W lipcu podejmowała działania na rzecz przyjęcia przez ONZ traktatu zakazującego broni atomowej.

Nobel z fizyki za fale, które wstrząsnęły Wszechświatem

Tegoroczną Nagrodę Nobla przyznano Rainerowi Weissowi, Barry C. Barishowi i Kipowi S. Thorne, dzięki którym powstał detektor LIGO i po raz pierwszy...

zobacz więcej

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny zostali uhonorowani trzej Amerykanie – Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young. Komitet Noblowski docenił ich prace związane z funkcjonowaniem zegara biologicznego. Chodzi o zespół sterowanych genami procesów biochemicznych w komórkach i tkankach. Reguluje on najważniejsze procesy biologiczne i funkcje naszego organizmu, między innymi zachowanie, poziom hormonów, sen, temperaturę ciała, metabolizm.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

Trzej badacze – Amerykanie Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne – zostali nagrodzeni w dziedzinie fizyki za wykrycie i zarejestrowanie na Ziemi fal grawitacyjnych, których istnienie już sto lat temu przewidział Albert Einstein. To jedno z największych odkryć tego stulecia. Nagrodzeni fizycy byli pomysłodawcami projektu Ligo, dzięki któremu we wrześniu 2015 roku po raz pierwszy w dziejach zostały zarejestrowane na Ziemi fale grawitacyjne.

Dubochet, Frank i Henderson laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – za prace związane z...

zobacz więcej

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii

Nagrodę w dziedzinie chemii otrzymali – Szwajcar Jacques Dubochet, Niemiec Joachim Frank i Brytyjczyk Richard Henderson – za prace związane z rozwojem tak zwanej techniki mikroskopii krioelektronowej. Dzięki niej można oglądać biologiczne cząsteczki w trzech wymiarach (3D), co pozwoliło między innymi na zbadanie struktury wirusa Zika.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii

Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii został Amerykanin Richard H. Thaler. Wyróżnienie zostało przyznane za wkład w ekonomię behawioralną. Jak napisano w uzasadnieniu: „Poprzez zbadanie konsekwencji ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli pokazał, jak te cechy (...) wpływają na indywidualne decyzje, a także na wyniki rynkowe”. Jego spostrzeżenia pomagają nam też rozpoznawać marketingowe sztuczki.

Literacka Nagroda Nobla 2017 przyznana. Laureat nie był faworytem

Brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro został laureatem Nagrody Nobla. Według Akademii Ishiguro w swoich powieściach „o wielkiej emocjonalnej sile odkrył...

zobacz więcej

Literacka nagroda Nobla

Laureat literackiej Nagrody Nobla to Brytyjczyk Kazuo Ishiguro, autor ośmiu książek – najbardziej znana to „Okruchy dnia”. Pisze też scenariusze filmowe i telewizyjne. W uzasadnieniu podkreślono, że w powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku Ishiguro odkrywa głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem.

źródło:
Zobacz więcej