W Egipcie odkryto mumię „ważnej osobistości” sprzed 3,5 tys. lat

Mumię znaleziono w jednym z dwóch starożytnych grobowców, prawdopodobnie sprzed ok. 3,5 tysiąca lat (fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)

Egipscy archeolodzy odkryli mumię „ważnej osobistości” lub „wysokiej rangi urzędnika” w grobowcu w Luksorze, który do tej pory nie był jeszcze zbadany – poinformowało w sobotę w Kairze ministerstwo ds. zabytków starożytności.

Ośmiometrowy Ramzes II wydobyty z błota w Kairze

Ogromną rzeźbę, która najprawdopodobniej przedstawia faraona Ramzesa II, znaleźli egipscy i niemieccy archeolodzy. Ośmiometrowy posąg, który liczy...

zobacz więcej

Mumię znaleziono w jednym z dwóch starożytnych grobowców, prawdopodobnie sprzed ok. 3,5 tysiąca lat, które w latach 90. ubiegłego stulecia odkryła w nekropolii Dra Abu El-Naga, położonej na zachodnim brzegu Nilu w pobliżu Świątyni Hatszepsut i Doliny Królów, niemiecka archeolog Frederica Kampp. Oba grobowce nie były do tej pory otwarte i zbadane.

– To naprawdę wyjątkowy dzień – powiedział minister ds. zabytków starożytności Chalid El-Anani.

Poinformował, że w grobowcach archeolodzy znaleźli m.in. wykonane z drewna maski pogrzebowe, naczynia, a także wiele drewnianych posągów, pochodzących prawdopodobnie z końca XVII dynastii egipskiej lub początku XVIII dynastii.

Nietknięte mumie w grobowcu. Sensacja archeologiczna w Egipcie

17 mumii odkryli archeolodzy w liczącym co najmniej 1700 lat podziemnym grobowcu w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie. Szef ministerstwa ds....

zobacz więcej

Pomnik, mumie i grobowiec

To kolejne w tym roku ważne odkrycie archeologiczne w Egipcie. W marcu pod podłogą domu w jednej z kairskich dzielnic nędzy znaleziono wielki pomnik z czasów antycznych. Miesiąc później w krypcie w Luksorze odkryto osiem mumii, a we wrześniu, także w Luksorze – niezwykle cenny grobowiec złotnika sprzed co najmniej 3,5 tysiąca lat.

Rząd Egiptu liczy na to, że kolejne takie odkrycia dadzą nowy impuls słabnącej branży turystycznej w kraju.

źródło:

Zobacz więcej