Tanera Kilica z Turcji, Ni Yulan z Chin… Polacy piszą listy w obronie praw człowieka

Maraton Pisania Listów organizuje Amnesty International (fot. źródło Amnesty International)

Już ponad 140 tys. listów w obronie osób, których prawa zostały złamane, napisano w Polsce w ramach Maratonu Pisania Listów Amnesty International – oszacowano wstępnie w sobotę. Podczas Wielkiego Finału Maratonu AI uhonorowała nagrodą Pióro Nadziei Pawła Cywińskiego z uchodźcy.info.

Napisz list w obronie praw człowieka

zobacz więcej

Maraton organizowany jest od lat około 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W tym roku akcja odbywa się po raz siedemnasty, między 1, a 10 grudnia. Na zakończenie każdej edycji ma miejsce dwudniowy Wielki Finał Maratonu.

Ostateczna liczba listów, które pisano w około 700 miejscach w Polsce, będzie znana po zebraniu wszystkich informacji. W zeszłym roku na całym świecie w ramach maratonu pisania listów podjęto 4,6 mln akcji; w samej Polsce napisano ponad 350 tys. listów.

Kogo bronimy?

Podczas tegorocznej akcji Amnesty International nawołuje do pisania m.in. w sprawie Tanera Kilica, który ujawniał naruszenia praw człowieka w Turcji, jako prezes Amnesty International w tym kraju. W czerwcu tego roku trafił do więzienia. Miesiąc później aresztowano 10 innych aktywistów praw człowieka. Całej grupie postawiono zarzuty o członkostwo w organizacji terrorystycznej. W efekcie światowego oburzenia „10 ze Stambułu” uwolniono za kaucją. Taner nadal jest w więzieniu.

Amnesty wspiera w tym roku podczas maratonu także m.in. Ni Yulan z Chin. Jak podaje AI, od lat odważnie przeciwstawia się ona ciągłym atakom, inwigilacji, zastraszaniu i nadużyciom wobec ludzi, których eksmitowano z ich własnych domów. Sama została brutalnie pobita przez policję, w wyniku czego musi się poruszać na wózku inwalidzkim. Władze śledzą i ścigają ją od prawie 20 lat. Ni Yulan i jej rodzina są eksmitowani z każdego domu, w którym chcą zamieszkać.

Listy pisać można także w sprawie Clovisa Razafimalala, walczącego o ochronę lasu deszczowego na Madagaskarze, który – jak podaje AI – został skazany na podstawie fałszywych zarzutów i w każdej chwili może trafić do więzienia, a także Tadjadine Mahamata Babouri, znanego, jako Mahadine, który został aresztowany, pobity i jest więziony za krytykę rządu Czadu zamieszczoną na Facebooku.

Na stronie www.amnesty.org.pl/maraton zamieszczone są historie osób, w obronie których pisane są listy.

Pióro Nadziei dla twórcy portalu uchodźcy.info

W sobotę – w pierwszym dniu Wielkiego Finału Maratonu w Warszawie, AI uhonorowała nagrodą Pióro Nadziei Pawła Cywińskiego, twórcę portalu uchodźcy.info

Wyróżnienie Pióro Nadziei przyznawane jest osobom, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej i przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka.

Nagroda Pióro Nadziei przyznawana jest przez AI od 2002 r. Wśród laureatów są m.in. Andrzej Goszczyński, Witold Szabłowski, Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Kurczab–Redlich, Natalia Bloch, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Żakowski, Bartek Dobroch, Joanna Podgórska, Agnieszka Fiedorowicz, Katarzyna Kwiatkowska, Małgorzata Kolińska–Dąbrowska, Michał Majewski, Paweł Reszka i Wojciech Tochman.

źródło:

Zobacz więcej