RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Atak na dziennikarkę, gdzie są elity? „Milczą i aprobują łamanie prawa”

– To nie jest demokracja, to nie jest opozycja demokratyczna. To jest właśnie opozycja totalitarna, ponieważ postępowanie tego typu jest przejawem swoistego terroryzmu – tak prof. Kazimierz Kik komentował w programie „Gość Wiadomości” atak na dziennikarkę TVP. Politolog ocenił, że „mamy w Polsce paradoks”. – Po stronie tych, którzy zarzucają rządowi atak na demokrację, mamy coś jeszcze bardziej niebezpiecznego w postaci postaw, które zagrażają tej demokracji – powiedział.

Lider Obywateli RP odcina się od ataku na rządowe limuzyny

W piątkowym proteście przed Pałacem Prezydenckim brali udział Obywatele RP. Kilka osób obrzuciło jajkami dwa samochody wyjeżdżające po...

zobacz więcej

W piątek przed sejmem została zaatakowana reporterka programu „W tyle wizji”. Podczas protestu jeden z ochroniarzy ruchu Obywatele RP nazwał dziennikarkę „k...”. Tego samego dnia członkowie ruchu na Krakowskim Przedmieściu obrzucili jajkami rządowe limuzyny.

– Wcześniej, jeżeli mieliśmy do czynienia z łamaniem prawa, to było to krytykowane przez elity – zauważył dr Norbert Maliszewski. – Teraz mamy do czynienia z bardzo niepokojącą sytuacją, że elity nie tylko milczą, ale to aprobują. Co więcej, te osoby, które powinny być elitami, zachowują się w sposób, który łamie prawo i tym się szczycą – ocenił politolog. Jego zdaniem jest to związane z bardzo głębokim podziałem społecznym.

– Trudno się odwoływać do moralności. Można się odwoływać do rozsądku. Opozycja zyskiwała wówczas, kiedy była opozycją głoszącą hasła, że jest orędownikiem normalności, racjonalności, a teraz staje się totalna – totalny jest język, totalne są zachowania. To nie zbuduje ani poparcia, ani aprobaty społecznej – podsumował.

Kolejny atak Obywateli RP na dziennikarzy TVP

zobacz więcej

„Postępowanie tego typu jest przejawem swoistego terroryzmu”

– Tu nie chodzi tylko o potępienie, tu chodzi o ukaranie – odpowiedział drugi gość programu, prof. Kazimierz Kik, na pytanie o potrzebę potępienia agresywnych działań. – Myślałem, że elity, że liberałowie, że środowiska lewicy – że to jest kultura polityczna. A dostrzegam dzisiaj ze zdziwieniem, bo to jest moje dawne środowisko, o wiele więcej dogmatyzmu, mniej elastyczności – powiedział profesor.

Kim jest „ochroniarz” Obywateli RP, który zaatakował dziennikarkę TVP?

W piątek przed Sejmem RP, w trakcie protestu Obywateli RP, doszło do skandalicznego ataku na dziennikarkę TVP, reporterkę programu „W tle wizji” i...

zobacz więcej

– To nie jest demokracja, to nie jest opozycja demokratyczna. To jest właśnie opozycja totalitarna, ponieważ postępowanie tego typu jest przejawem swoistego terroryzmu. Nie powiem nawet – kulturowego, politycznego. Mamy w Polsce paradoks – po stronie tych, którzy zarzucają rządowi atak na demokrację, mamy coś jeszcze bardziej niebezpiecznego w postaci postaw, które zagrażają tej demokracji. Jeżeli dziennikarze będą bali się wychodzić na ulice, jeśli wszystko co publiczne będzie niszczone na przekór i tylko dlatego, żeby „dokopać” rządowi, to jaka to jest postawa publiczna, obywatelska. Do czego aspirują ci ludzie, jak mogą nazywać się opozycją demokratyczną – pytał politolog.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej