RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent o zabitym policjancie: chylę czoła przed człowiekiem służby

Najnowsze

Popularne

Chylę czoła przed człowiekiem służby - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Andrzeja Derę podczas uroczystości pogrzebowych Mariusza Koziarskiego, policjanta zastrzelonego podczas akcji antyterrorystów w Wiszni Małej. Prezydent wskazał na szczególne zasługi poległego funkcjonariusza.

Antyterrorysta zginął w strzelaninie pod Wrocławiem. Napastnik miał kałasznikowa

Dwie osoby zginęły podczas nocnej strzelaniny w Wiszni Małej pod Wrocławiem. Doszło do niej w trakcie próby włamania do bankomatu. Jedną z ofiar...

zobacz więcej

Pogrzeb st. asp. Mariusza Koziarskiego odbył się w sobotę w Oleśnicy. Policjanta pożegnali koledzy antyterroryści, policja z innych garnizonów, władze państwowe oraz przyjaciele i sąsiedzi. Prezydent awansował poległego funkcjonariusza pośmiertnie na I stopień oficerski – do stopnia podkomisarza oraz przyznał mu Krzyż Zasługi za Dzielność.

„Żegnamy dzisiaj podkomisarza, Mariusza Koziarskiego. Czynimy to uroczyście z honorami państwowymi, ale przede wszystkim z ogromnym żalem. To ciężki cios i niewypowiedziana strata dla jego najbliższych, przyjaciół i kolegów. To również wielka strata dla Rzeczpospolitej, dla całej naszej wspólnoty obywatelskiej” – napisał prezydent.

Jak podkreślił w liście Andrzej Duda, „zbrodniczy czyn”, w wyniku którego poległ podkomisarz Koziarski, „był wymierzony w nas wszystkich: w praworządność, pokój i ład społeczny naszego kraju. W ład, na straży którego stoją także wspaniali i odważni ludzie w mundurach z wizerunkiem orła białego”.

Śmierć policjanta. Jest zarzut dla sprawcy włamania do bankomatu

Zarzut usiłowania kradzieży postawiła wrocławska prokuratura 41-letniemu Jackowi S., który brał udział w włamaniu do bankomatu w Wiszni Małej...

zobacz więcej

Prezydent Duda zaznaczył, że poległy policjant wykonywał swoje obowiązki z poświęceniem. „Przez 14 lat służby w policji, w tym przez osiem lat służby w jednostce antyterrorystycznej, poległy odważnie i z poświęceniem osłaniał nas przed największymi zagrożeniami, przed przestępcami najbardziej zdeprawowanymi. Niewielu jest gotowych podjąć tak trudne zadanie. Niewielu spełnia wymagania pozwalające dołączyć do tak elitarnych jednostek, jak samodzielny pododdział antyterrorystyczny policji we Wrocławiu” – ocenił.

Podkreślił, że tylko nielicznym powierza się „wyjątkowy, zaszczytny obowiązek, jakim jest służba policyjna, walka o życie, zdrowie i mienie Polaków, o bezpieczeństwo polskich rodzin”.

„Jednym z nich był świętej pamięci podkomisarz Mariusz Koziarski, który ryzykując własne życie oraz szczęście i pokój swojej rodziny wypełniał ten obowiązek wiernie i do końca. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako prawdziwy bohater i funkcjonariusz państwowy, który swoją postawą zaskarbił sobie cześć i szacunek współobywateli. Postanowiłem, aby wyrazem owej czci i wdzięczności był Krzyż Zasługi za Dzielność” – podkreślił prezydent.

Oleśnica, uroczystości pogrzebowe komisarza Mariusza Koziarskiego (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Oleśnica, uroczystości pogrzebowe komisarza Mariusza Koziarskiego (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

„Nie dam się wziąć żywcem”. Kim był bandyta z Wiszni Małej

Łukasz W. od 2005 roku były znany policji. Najpierw kradł samochody. Dwa lata temu przerzucił się na bankomaty. – Psychopata, ale mistrz w swoim...

zobacz więcej

Dodał, że przyznając go podkomisarzowi Mariuszowi Koziarskiemu „chyli czoła przed człowiekiem służby”. „Jego męstwo i oddanie były i pozostaną wzorem dla wszystkich, którzy zabiegają o pokój i bezpieczeństwo Rzeczpospolitej oraz jej obywateli” – zaznaczył Andrzej Duda.

Małżonce, dzieciom, całej rodzinie, bliskim, przyjaciołom i współpracownikom poległego prezydent Duda złożył „z serca płynące wyrazy współczucia łącząc się w modlitwie”. Andrzej Duda.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że policjant poległ na służbie. – To jest właściwe określenie – poległ, oddał swoje życie za życie innych, stanął naprzeciwko bezwzględnego bandyty, człowieka, który był uosobieniem zła – powiedział. – Będziemy pamiętać o jego najbliższych – zapewnił. Szef policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zaznaczył, że podkomisarz Koziarski był profesjonalistą. – Dlatego, gdy przed tygodniem zostali wezwani do działania, poszedł w pierwszym szeregu, bo wiedział o tym, że za nim stoją jego ludzie, inni policjanci. I w momencie największego zagrożenia przyjął kule, które były wymierzone w jego kolegów. On wiedział o tym, że musi ich chronić – mówił Szymczyk.

Do tragicznych wydarzeń doszło przed tygodniem – około północy z soboty na niedzielę w Wiszni Małej na Dolnym Śląsku. Policjanci, którzy chcieli zatrzymać na gorącym uczynku sprawców włamania do bankomatu, zostali ostrzelani z broni maszynowej przez jednego z bandytów. Odpowiedzieli strzałami. Podczas wymiany ognia zginął Mariusz Koziarski oraz przestępca Łukasz W., który zaczął strzelać do policjantów.

Mariusz Koziarski był funkcjonariuszem Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu. Osierocił dwójkę dzieci – 8-letnią córkę i 12-letniego syna. Rząd przyznał żonie i dzieciom renty specjalne.
Mariusz Koziarski otrzymał pośmiertnie awans i odznaczenie (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Mariusz Koziarski otrzymał pośmiertnie awans i odznaczenie (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej