RAPORT

Pogarda

„Ze spokojem oczekuję na realizację dostaw pocisków Patriot”

Minister Obrony Narodowej jest pewien, że Polska kupi system „Patriot” (fot. REUTERS/Peter Andrews)
Minister Obrony Narodowej jest pewien, że Polska kupi system „Patriot” (fot. REUTERS/Peter Andrews)

Najnowsze

Popularne

– Nie ma powodu, żeby powątpiewać w efekty negocjacji dotyczących pocisków Patriot. Ze spokojem oczekuję na ich realizację – powiedział dziś szef MON Antoni Macierewicz.

Kownacki: Nie wycofujemy się z zakupu Patriotów

– Dostaliśmy zapewnienie Kongresu USA, że pierwszy etap sprzedaży pocisków Patriot nie będzie kosztował więcej niż 10,5 mld zł; nie wycofujemy się...

zobacz więcej

Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w ubiegłym miesiącu Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dol. (37 mld zł). To o 7 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową.

W czwartek wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki powiedział, że zaproponowana Polsce cena za system antyrakietowy Patriot jest nie do przyjęcia. W piątek w Sejmie Kownacki zapewnił, że Polska nie wycofuje się z zakupu tego systemu.

Antoni Macierewicz, pytany w sobotę w Polskim Radiu 24, czy podtrzymuje deklarację, że pod koniec 2019 r. będą pierwsze dostawy pocisków Patriot, powiedział: – Tak są prowadzone te rozmowy, więc nie mam powodu, żeby powątpiewać w efekty tych negocjacji. Dlatego też ze spokojem oczekuję ich realizacji – podkreślił.

Rozmowy o sprzedaży Polsce zestawów Patriot toczą się w formule międzyrządowej od kwietnia 2015. Macierewicz, pytany o program „Narew”, podkreślił, że to olbrzymi dorobek polskiego przemysłu. – Wszystko wskazuje na to, że bardzo szybko będziemy mogli pierwsze baterie mieć gotowe do działania w Polsce – oświadczył.

Jak dodał, to system krótkiego zasięgu. Podkreślił, że to system będący w pełni wynikiem produkcji polskiego przemysłu.

System obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew (ok. 25 km) ma być częścią wielowarstwowego systemu obrony powietrznej, na który złożą się także system bardzo krótkiego zasięgu Popraw/Piorun i system średniego zasięgu Wisła, tworzony – jak się zakłada – przez zestawy Patriot.

W wieloletnim planie modernizacji technicznej był zakup 19 baterii systemu Narew.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej