„Po raz pierwszy w Polsce ktoś odchodzi ze stanowiska nie za karę”

– Byliśmy przygotowani do zmiany, która nie jest renowacją, ale jest moim zdaniem głęboką rekonstrukcją na kilku polach. Po raz pierwszy w Polsce ktoś odchodzi ze stanowiska nie za karę. Pani Szydło odchodzi z pełnym uznaniem wszystkich ludzi, w tym elektoratu PiS-u. To oznacza, że są zadania, które trzeba wykonać – dowodził w programie „Salon dziennikarski” mec. Marek Markiewicz.

Mateusz Morawiecki planuje exposé na wtorek. Zapowiada odchudzenie administracji

Desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki chciałby wygłosić exposé we wtorek. W planach ma m.in. odchudzenie administracji publicznej i...

zobacz więcej

– Długa dyskusja o rekonstrukcji rozwalała rząd. Powodowała tarcia pomiędzy panią premier Szydło a wszystkimi trzema wicepremierami – Mateuszem Morawieckim, Piotrem Glińskim i Jarosławem Gowinem. Trzeba to było przeciąć, ponieważ była tam kwestia lojalności, efektywności i sprawności współpracy. Nieprzeprowadzenie zmian spowodowałoby, że te problemy by narastały – dowodził Stanisław Janecki z portalu wPolityce.pl.

Piotr Semka („Do Rzeczy”) ocenił, że „była jakaś umowa między panem Morawieckim i panem Kaczyńskim”, zaś sama zmiana była odebrana przez wielu wyborców PiS jako „nieprzyjemna nowość”. – PiS szedł do wyborów z kandydatem na premiera z domniemaniem na cztery lata – wskazał.

– Dla elektoratu krajowego, dla wyborców PiS-u pani premier Beata Szydło jest bliższa, tak jak ten klasyczny rosół jest im bliższy niż osławione ośmiorniczki. Pani premier uchodziła za matkę narodu, dającą bezpieczeństwo – mówił ks. Henryk Zieliński z tygodnika „Idziemy”.

– Pan Mateusz Morawiecki był przedstawicielem lobby bankowego jako człowiek majętny, bardzo wykształcony i na europejskich salonach może być inaczej postrzegany – tłumaczył ks. Zieliński, który ocenił, że nominacja Morawieckiego to „przerzucenie pomostu między Polską a Unią oraz grupami społecznymi w Polsce”.

źródło:
Zobacz więcej