RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Francja pożegna Johnny’ego Hallydaya. Kondukt żałobny przejdzie przez Champs-Elysees

Przez cały weekend wieża Eiffla jarzyć się będzie światełkami ułożonymi w napis „Merci Johnny” (fot. EPA/YOAN VALAT)
Przez cały weekend wieża Eiffla jarzyć się będzie światełkami ułożonymi w napis „Merci Johnny” (fot. EPA/YOAN VALAT)

Najnowsze

Popularne

Francja pożegna dziś w południe Johnny’ego Hallydaya. Francuski piosenkarz zmarł w swoim domu pod Paryżem po długiej chorobie nowotworowej. Miał 74 lata. Pogrzeb nie będzie miał charakteru państwowego, ale narodowy. Taką decyzje podjął Pałac Elizejski, który poinformował, że prezydent Emmanuel Macron wystąpi z krótką mową pożegnalną w czasie nabożeństwa w kościele Madeleine.

Nie żyje „francuski Elvis”. Johnny Hallyday miał 74 lata

Nie żyje Johnny Hallyday – francuski piosenkarz, kompozytor i aktor. Miał 74 lata. Informację o jego śmierci przekazała żona Laeticia.

zobacz więcej

Na trasie konduktu, który wyruszy spod Łuku Tryumfalnego, w dół Polami Elizejskimi w kierunku Placu Zgody, ma się zebrać ponad pół miliona wielbicieli idola francuskiej piosenki, przede wszystkim rocka, popa i bluesa.

W kondukcie ma wziąć udział siedmiuset motocyklistów z klubów z całej Francji. Johnny Hallyday był wielbicielem motorów, przede wszystkim Harleya Davidsona.

Prefektura zmobilizowała nadzwyczajne środki – ponad 1,5 tys. policjantów, w tym jednostki zmotoryzowane i oddziały z psami. Kontrole zaczęły się już w piątek w nocy, kiedy to także zablokowano ruch na ulicach w pobliżu Pól Elizejskich i kościoła Madeleine.

Przed meczami obecnej kolejki ligi piłkarskiej na stadionach zabrzmią piosenki artysty, a przez cały weekend wieża Eiffla jarzyć się będzie światełkami ułożonymi w napis „Merci Johnny”.

Johnny Hallyday, którego w rzeczywistości nazywał Jean-Philippe Smet, rozpoczął wielką karierę estradową w latach 60. jako piosenkarz rock and roll’owy. Jego idolem był Elvis Presley. Hallyday sprzedał ponad 100 mln płyt, a jego największe przeboje to m.in.: „Ma gueule”, „Oh, ma jolie Sarah”.

Johnny Hallyday był nie tylko piosenkarzem i kompozytorem, ale także aktorem. Na dużym ekranie zadebiutował w 1955 roku w dreszczowcu „Widmo” u boku Simone Signoret i Michela Serraulta.

Zagrał w filmach tak znanych reżyserów jak Jean-Luc Godard, Costa-Gavras, Patrice Leconte i Claude Lelouch.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej