RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wystąpił w ponad 80 filmach. Kirk Douglas kończy 101 lat

Kirk Douglas kończy 101 lat (fot. Wikimedia Commons/Angela George)
Kirk Douglas kończy 101 lat (fot. Wikimedia Commons/Angela George)

Kirk Douglas, amerykański aktor i producent filmowy, gwiazda Hollywood, laureat Oscara za całokształt twórczości kończy dziś 101 lat. Urodził się 9 grudnia 1916 roku.

„Syn śmieciarza i filmowe zwierzę”. Kirk Douglas skończył 100 lat

Zagrał w 91 filmach, a 30 sam wyprodukował. Za ten bogaty dorobek w 1996 roku uhonorowano go Oscarem. Kirk Douglas to legenda i symbol kina...

zobacz więcej

Wystąpił w ponad 80 filmach. Ma w dorobku role w tak głośnych obrazach, jak „As w potrzasku”, „Ścieżki chwały”, „Wojna o ocean” czy „Układ”. Sławę przyniosła mu jednak tytułowa rola nieugiętego gladiatora i przywódcy największego powstania niewolników w starożytnym świecie w filmie „Spartakus” z 1960 roku, w reżyserii Stanleya Kubricka. Zagrał również w dziewięciu sztukach teatralnych.

Kirk Douglas był trzykrotnie nominowany do Oscara za role w filmach: „Champion”, „Piękny i zły” i „Pasja życia” z 1957 roku, w którym wcielił się w postać Vincenta van Gogha. Za rolę w tym ostatnim obrazie został uhonorowany Złotym Globem.

W 1996 roku Douglasowi przyznano Oscara za całokształt twórczości aktorskiej. Odbierając nagrodę, mówił o swojej rodzinie: – Dziękuję. Wśród publiczności widzę moich czterech synów, którzy są dumni ze starego człowieka. Mnie również rozpiera duma, duma z tego, że już od 50 lat jestem częścią Hollywood.

Douglas w sieci

Najnowsza rola legendy kina amerykańskiego – 92-letniego Kirka Douglasa – ma dużo wspólnego z surfowaniem. Tyle że po sieci. Aktor...

zobacz więcej

„Aktorzy pozostają małymi dziećmi, które nigdy nie dorastają”

W jednym z wywiadów udzielonym w latach 80. Kirk Douglas ze swadą mówił o zawodzie aktora: – Wcieliłem się w wiele postaci w prawie 70 filmach, ale nigdy nie zagubiłem się w swej roli. Choć aktorstwo to ciężka praca, aktorzy pozostają małymi dziećmi, które nigdy nie dorastają.

Kirk Douglas, którego właściwe nazwisko brzmi Issur Danielovitch Demsky, urodził się 9 grudnia 1916 roku, w Amsterdamie, w stanie Nowy Jork. Jego rodzice byli żydowskimi emigrantami z carskiej Rosji. Do Stanów Zjednoczonych przyjechali w 1908 roku.

Zadebiutował w 1946 roku w filmie „Dziwna miłość Marthy Ivers”. Przez wiele lat przyjaźnił się z amerykańskim aktorem filmowym Burtem Lancasterem (zm. 1994), z którym zagrał w pięciu obrazach: „I Walk Alone”, „Pojedynek w Corralu O.K.”, „Uczeń diabła”, „Siedem dni w maju”, „Zwycięstwo nad Entebbe” i „Twardziele”.

Kirk Douglas jest autorem kilku książek , m.in. dwóch autobiografii – „Syn śmieciarza” i „Wspinając się na górę” oraz powieści i książek dla dzieci.

źródło:
Zobacz więcej