RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Kownacki: Nie wycofujemy się z zakupu Patriotów

Amerykanie oczekują za pakiet Patriotów 10,5 mld dolarów (fot. US Army)
Amerykanie oczekują za pakiet Patriotów 10,5 mld dolarów (fot. US Army)

Najnowsze

Popularne

– Dostaliśmy zapewnienie Kongresu USA, że pierwszy etap sprzedaży pocisków Patriot nie będzie kosztował więcej niż 10,5 mld zł; nie wycofujemy się z zakupu tego systemu – zapewnił wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Wcześniej przyznał, że był zaskoczony warunkami postawionymi przez stronę amerykańską, zaś proponowana cena okazała się „nie do przyjęcia”.

„Cena za patrioty jest nie do przyjęcia”. Wiceminister MON mówi o niespodziance

– Zaproponowana Polsce cena za system antyrakietowy Patriot jest nie do przyjęcia – powiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki w...

zobacz więcej

Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w zeszłym miesiącu Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dolarów (37 mld zł). Jest to o 7 mld zł więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową.

W Sejmie poseł Unii Europejskich Demokratów Michał Kamiński zapytał wiceszefa MON, czy Polska ma pieniądze na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot.

Kownacki poinformował, że resort obrony dostał zapewnienie od strony amerykańskiej, że kwota sprzedaży Patriotów nie przekroczy 10,5 mld zł. – To oczywiste, że strona polska nie wycofuje się z zakupu tego systemu – zapewnił.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w takich negocjacjach jest naturalne, że „kwota zaproponowana przez Kongres jest dużo większa niż akceptowana przez nas”. Dodał, że rząd stara się zrobić wszystko, żeby zagwarantować Polsce jak najlepszy kontrakt i cenę.

Kownacki wyraził nadzieję, że posłowie opozycji wesprą MON w negocjacjach ze stroną amerykańską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej