RAPORT

Pogarda

Zmiany dla mikroprzedsiębiorców od stycznia. Korzystne dla fiskusa i firm

Najnowsze

Popularne

Od stycznia 2018 r. miesięczny obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT (JPK_VAT) obejmie wszystkie mikrofirmy rozliczające VAT. Już dziś jednak mikroprzedsiębiorcy mogą próbować wysyłanie pliku. Składając go teraz, zyskają szybszy zwrot VAT – do 25 dni przy rozliczeniach za listopad i grudzień 2017 r. – Fiskus zyskuje potężne narzędzie do precyzyjnej analizy, dzięki której będzie można celować w oszustów podatkowych – powiedział w TVP Info Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VAT: służby skarbowe przywróciły powagę państwu

W tym roku będzie możliwe uszczelnienie VAT na ok. 20 mld zł, czyli tyle, ile kosztuje Program Rodzina 500 Plus – powiedział wicepremier, minister...

zobacz więcej

Przedstawiciel ministerstwa w TVP Info tłumaczył, że po wprowadzeniu zmian MF będzie miało komplet informacji od wszystkich przedsiębiorców.

– JPK_VAT daje dostęp do szczegółowych informacji, nawet o każdej fakturze. Dzięki temu możemy tworzyć całe łańcuchy transakcji, co pozwoli trafnie typować konkretne podmioty do kontroli – dodał Makowski. Pokreślił jednak, że precyzyjność systemu spowoduje także, że uczciwi przedsiębiorcy mogą np. dużo rzadziej spodziewać się przypadkowej lub niezapowiedzianej wizyty urzędników. Makowski zaznaczył także, że obsługa JPK_VAT jest bardzo prosta i nie będzie problemem dla przedsiębiorców.

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r. przesyłają już małe i średnie firmy, a największe od 1 lipca 2016 r. Od 2018 roku JPK_VAT będą przekazywać także najmniejsze firmy, zatrudniające do 10 osób lub osiągające do 2 mln euro obrotów rocznie i rozliczające VAT (na deklaracji VAT-7 lub VAT-7K), w tym jednoosobowe działalności gospodarcze.

JPK_VAT - termin wysyłki

Pierwszy plik mikroprzedsiębiorcy obowiązkowo będą musieli przesłać do 26 lutego, a za kolejne miesiące do 25 dnia za miesiąc poprzedni. Nawet jeśli przedsiębiorca rozlicza się z VAT kwartalnie, plik JPK_VAT będzie musiał wysyłać co miesiąc. Co ważne, będzie to robić bez wezwania urzędu. JPK_VAT przesyła się wyłącznie w formie elektronicznej.

Mikroprzedsiębiorcy mogli już przetestować wysyłanie JPK_VAT przy rozliczeniu za październik br. Można to także zrobić za listopad i grudzień. Nie jest to obowiązkowe, ale bez wątpienia pomoże małym firmom w przygotowaniu się do ważnej zmiany. W razie ewentualnych wątpliwości szczegółowe informacje dotyczące przesyłania pliku znajdują się na www.jpk.mf.gov.pl.

„Największa katastrofa zaczęła się w 2011 r., zaczęły lawinowo rosnąć zwroty VAT-u”

– Świadomie tworzono przepisy, tzw. inwestycje legislacyjne. To sobie można w demokracji załatwić, że zamiast inwestować na rynku kapitałowym,...

zobacz więcej

Cel JPK_VAT

Najistotniejszym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest zapewnienie przedsiębiorcom uczciwej konkurencji. Wraz z wprowadzeniem JPK_VAT przedsiębiorcy będą prowadzić elektroniczną ewidencję VAT, co przyczyni się do jej uporządkowania. JPK pozwoli też na ograniczenie liczby kontroli podatkowych, skrócenie czasu ich trwania i zmniejszenie ich uciążliwości, co dla prowadzących biznes ma znaczenie. Przedsiębiorca będzie co miesiąc wysyłać informacje o fakturach VAT, dzięki temu pozostanie w stałym kontakcie z urzędem skarbowym.

Dane będą analizowane przez urzędników. Brak informacji zwrotnej będzie oznaczać, że ewidencja prowadzona jest prawidłowo, a plik jest poprawny. W przypadku wątpliwości przedsiębiorca otrzyma powiadomienie SMS-em lub e-mailem z prośbą o sprawdzenie ewentualnych rozbieżności. Jeśli podatnik zweryfikuje dane, to skończy się po prostu na korekcie pliku bez ponoszenia konsekwencji, a urząd skupi się wyłącznie na tych, którzy wyłudzają VAT. Trzeba jednak pamiętać, że JPK jest dokumentem podatkowym, jego niezłożenie w terminie może być uznane za wykroczenie lub przestępstwo, za które grozi grzywna.

Rekordowe wpływy z VAT do budżetu. Wzrosły o 17,6 mld zł

„Dochody budżetu z podatku VAT wzrosły w pierwszej połowie tego roku, mimo spadku wartości wstrzymanych zwrotów i szybszych wypłat” – poinformowało...

zobacz więcej

Gdzie szukać informacji o JPK_VAT

W grudniu we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce można bezpłatnie przeszkolić się z tworzenia i przesyłania plików. Resort zaprasza na ogólnopolską akcję Wtorki z JPK w terminach 12 i 19 grudnia. Informacje o godzinach i miejscu szkoleń można znaleźć na stronach izb i urzędów skarbowych.

Zainteresowanie szkoleniami jest bardzo duże i stale rośnie. Do dziś we wszystkich szkoleniach organizowanych przez urzędy skarbowe wzięło udział ponad 40 000 przedsiębiorców. Ci, którzy nie skorzystają ze szkoleń, mogą kierować swoje pytania do ekspertów JPK w każdym urzędzie skarbowym.

Dodatkowo na stronie www.jpk.mf.gov.pl podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eG0) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej