Zmiana na stanowisku premiera. Co udało się dokonać rządowi Beaty Szydło?

Beata Szydło (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

Program Rodzina 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego, sześciolatki, które wróciły do przedszkoli – to tylko niektóre z reform, które przez ostatnie dwa lata wprowadził rząd Beaty Szydło. Przypominamy część z nich.

Beata Szydło złożyła rezygnację, Mateusz Morawiecki kandydatem PiS na premiera

Mateusz Morawiecki zostanie nowym premierem – zdecydował Komitet Polityczny PiS. – Premier Beata Szydło na ręce komitetu politycznego PiS złożyła...

zobacz więcej

Do najważniejszych osiągnięć gabinetu Beaty Szydło zaliczany jest przede wszystkim program 500+, wprowadzony w lutym 2016 r. Skutkował on znacznym spadkiem ubóstwa w Polsce.

W komunikacie GUS opublikowanym w czerwcu tego roku można przeczytać, że „znaczący spadek zasięgu ubóstwa zaobserwowano zwłaszcza wśród takich grup jak: rodziny wielodzietne (z 3 oraz 4 lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu), gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, mieszkańcy wsi i miast poniżej 20 tys. mieszkańców oraz gospodarstwa domowe z głową gospodarstwa o niskim poziomie wykształcenia”.

Kolejną ważną reformą przeprowadzoną przez rząd Beaty Szydło było obniżenie wieku emerytalnego, dzięki któremu od września tego roku Polki mogą przechodzić na emerytury w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65.

Rząd premier Beaty Szydło konsekwentnie sprzeciwiał się przyjęciu przymusowego programu relokacji uchodźców, którego realizacje próbowała Polsce narzucić Unia Europejska, wbrew woli większości Polaków.

– Wygraliśmy spór o politykę migracyjną z Unią Europejską – mówiła premier Beata Szydło w listopadzie tego roku. Według niej UE zmieniła swój sposób postrzegania kryzysu migracyjnego pod „wpływem zdecydowanej i nieustępliwej postawy Polski”.

Rządowi udało się również zrealizować projekt reformy edukacji. - Z sukcesem wprowadziliśmy ją w życie. Powstało dzięki reformie edukacji 17,5 tys. miejsc pracy. Rodzice posyłają 6-letnie dzieci do przedszkoli. Przywróciliśmy prawo do decydowania rodzicom o bezpieczeństwie dzieci, nawet jeśli mają gorszą sytuację materialną. Nikt już im dzieci nie odbierze – mówiła premier Szydło, podsumowując okres swoich 2-letnich rządów.

Beata Szydło jest laureatką tytułu „Człowieka Roku” przyznawanego na Forum Ekonomicznym w Krynicy, znalazła się na 10. miejscu w rankingu 22 najbardziej wpływowych kobiet w polityce według „Forbesa”. Uplasowała się jednocześnie na 31. miejscu w kategorii 100 najbardziej wpływowych kobiet świata tego magazynu.

Swoją kadencje rozpoczęła 18 listopada 2015 roku, gdy Sejm udzielił jej rządowi wotum zaufania.

źródło:
Zobacz więcej