MSZ ma projekt skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ws. wraku Tu-154M

O zwrocie wraku przedstawiciele MSZ rozmawiali m.in. w Stanach Zjednoczonych (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)

– Polskie MSZ przygotowało projekt skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie braku zwrotu przez Rosję wraku Tu154M rozbitego w katastrofie smoleńskiej – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Zaznaczył, że decyzja o uruchomieniu skargi nie została podjęta.

Jak tworzono kłamstwo o generale Andrzeju Błasiku. Jest nagranie

W 2011 r. rządowa komisja badająca katastrofę smoleńską „stwierdziła obecność” śp. generała Andrzeja Błasika w kokpicie Tupolewa, mimo że, jak sama...

zobacz więcej

Czaputowicz przedstawił w czwartek sejmowej komisji obrony informację o działaniach dyplomatycznych w sprawie odzyskania wraku.

Wiceminister podał, że dokument liczy kilkaset stron. Na angielski i francuski przetłumaczono ponad 200 dokumentów dotyczących skargi. – Projekt skargi jest gotowy, dokumentacja przygotowana. Cała praca została wykonana, włącznie z tłumaczeniem – dodał.

Zaznaczył, że decyzja dotycząca skargi jest poważna i zależy od wielu czynników, choćby dlatego, że Polska nie była jeszcze w sporze przed MTS. Projekt skargi powstał w oparciu m.in. o normy prawne z różnych dziedzin – szczególnie dotyczące poszanowania własności państwowej, konwencji międzynarodowych oraz norm prawa międzynarodowego.

Podkreślił, że wśród rozmówców ministra spraw zagranicznych, z którymi poruszano sprawę zwrotu wraku, był b. sekretarz stanu USA John Kerry czy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Rozmowy toczyły się też m.in. na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji oraz podczas spotkań z ambasadorem Rosji.

– O zwrot występowały też organy prokuratury – przypomniał Czaputowicz, jednak strona rosyjska na wszystkie noty o zwrot wraku samolotu odpowiadała negatywnie, argumentując że wrak musi pozostać na terenie Rosji do końca rosyjskiego śledztwa. – Śledztwo było chyba 16 razy przedłużane, ostatnio do 10 października, ale zostało z pewnością dalej przedłużone – zauważył wiceminister.

Sejmowa komisja obrony na wniosek PO zajęła się w czwartek informacją MON o działalności podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Polska delegacja udawała się na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

źródło:

Zobacz więcej