Niebezpieczne drabiny, rusztowania i wózki widłowe, czyli wypadki śmiertelne w pracy

Większość ofiar to osoby używające maszyn – wynika z analizy Państwowej Inspekcji Pracy (fot. Flickr/Thomas Kelly)

Większość ofiar wypadków śmiertelnych przy pracy to osoby używające maszyn – wynika z analizy Państwowej Inspekcji Pracy. Do największej liczby wypadków dochodzi na drabinach i rusztowaniach oraz przy pracy z wózkami widłowymi. Analiza obejmuje lata 2014-16.

PIP ogłasza powrót niezapowiedzianych kontroli. Bat na nieuczciwych pracodawców

Powrót niezapowiedzianych inspekcji zapowiada w „Naszym Dzienniku” Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć. Jego zdaniem pozwoli to na lepszą...

zobacz więcej

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła w czwartek posłom z komisji ds. kontroli państwowej analizę wypadków przy pracy. Inspektorzy PIP zbadali ponad 6,7 tys. zdarzeń, w których poszkodowanych zostało ponad 7,8 tys. pracowników. W 2014 r. wśród wszystkich wypadków śmiertelnych przy pracy te z użyciem maszyn stanowiły 81 proc.

Sytuacja poprawiła się w następnych dwóch latach – odsetek tego typu wypadków wśród wszystkich śmiertelnych wypadków przy pracy spadł do 60 proc. Jak podała PIP, w 2014 r. podczas pracy z użyciem maszyn zginęło 257 osób, w 2016 zaś – 162. Dyrektor departamentu nadzoru i kontroli PIP Jakub Chojnicki wyjaśnił, że zgodnie z przepisami do maszyn zaliczany jest również sprzęt do pracy na wysokości – np. drabiny i rusztowania.

Zaznaczył, że większość wypadków – spośród wszystkich odnotowywanych przez PIP – to właśnie te, do których dochodzi na drabinach i rusztowaniach. – Bardzo dużo wypadków jest wśród tych z użyciem wózków widłowych, ok. 200 w ciągu roku – dodał dyrektor. Podkreślił, że chociaż liczba ofiar śmiertelnych „w wyniku operowania wózkiem lub najechania przez wózek” maleje, to co czwarty wypadek z udziałem wózków był ciężki, a co dziesiąty – śmiertelny.

Chojnicki wyszczególnił, że prawie trzy czwarte (71 proc.) wypadków z udziałem wózków transportowych polegało na najechaniu na poszkodowanego, a co piąty był związany z uwięzieniem pracownika między wózkiem a regałem lub magazynowanym towarem. Według PIP przyczyną wypadków przy pracy z użyciem maszyn najczęściej jest zła organizacja, rzadziej są nią błędy ludzkie, najrzadziej zaś wypadki wynikają z przyczyn technicznych.

Jako przykład Chojnicki podał wyniki kontroli z lat 2014-2015, według których w 35 proc. sprawdzonych zakładów nieprawidłowo przygotowywano pracowników do bezpiecznej obsługi wózków.

źródło:

Zobacz więcej