„Zbawiciel świata" da Vinci trafi do muzeum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

„Salvator Mundi” Leonarda sprzedano na aukcji za rekordową sumę 450 mln dolarów (fot. Carl Court/Getty Images)

„Salvator Mundi” Leonarda, najdroższy obraz świata, zostanie wystawiony w nowo powstałym muzeum Luwr Abu Zabi. Muzeum poinformowało na Twitterze, że obraz sprzedany w listopadzie przez dom aukcyjny Christie's za rekordową sumę 450 mln dolarów będzie można w przyszłości oglądać w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Luwr Abu Zabi otwarto w listopadzie.

450 mln dolarów za „Zbawiciela Świata”. Obraz da Vinci sprzedany

Aż 450,3 mln dolarów zapłacono na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s za obraz „Salvator Mundi”. To rekord, ale i dzieło nietuzinkowe....

zobacz więcej

Według ,,New York Timesa” anonimowym dotąd nabywcą obrazu z przedstawieniem wizerunku Jezusa Chrystusa jest książę Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud z Arabii Saudyjskiej. Jak twierdzi gazeta, dokumenty potwierdzają, że to właśnie on został nowym właścicielem cennego dzieła da Vinci. Książę jest spokrewniony z królewską rodziną saudyjską i jest przyjacielem następcy tronu, księcia Mohammeda bin Salmana.

Z kolei francuski tygodnik ,,Le Journal du Dimanche” twierdzi, że ,,Salvator Mundi” sprzedano dwóm firmom inwestycyjnym.

Namalowany ok. 1500 roku o wymiarach 66 cm na 46 i przedstawia jeden z chrystologicznych motywów ikonograficznych – Zbawiciela świata (Salvator Mundi). Jego prawa ręka jest uniesiona w geście błogosławieństwa, w lewej ręce trzyma szklaną kulę.

Przez pewien czas pojawiały się wątpliwości, czy obraz jest rzeczywiście dziełem Leonarda da Vinci (1452-1519). Niektórzy eksperci podejrzewali, że jest sfałszowany bądź że malowało go kilku malarzy.

Sfumato dla niewyspanych. Londyńczycy zabijają się, żeby zobaczyć Leonarda

Zaledwie kilkadziesiąt szkiców i siedem obrazów, żaden nie ukończony. Wyjątkiem jest „Portret Damy” z Luwru i „Dama z gronostajem”. Ale francuska...

zobacz więcej

Luwr na 30 lat

Na mocy umowy podpisanej w 2007 roku arabscy szejkowie zapłacili 525 mln dolarów za prawo do używania przez następne 30 lat nazwy Luwr, a 750 mln dolarów – za możliwość wypożyczania dzieł oraz doradztwo ekspertów najsłynniejszego muzeum na świecie.

Ogółem „arabski Luwr” ma wystawić 600 dzieł sztuki; połowa z nich, m.in. dzieła Leonarda da Vinci i Vincenta van Gogha, zostanie wypożyczona z francuskich muzeów.

Jedna z sal w Luwrze Abu Zabi poświęcona jest tematyce religijnej. Będą w niej wystawione m.in. karta Błękitnego Koranu – mistrzowskie dzieło kaligrafii islamskiej, gotycka Biblia, żydowska Tora oraz teksty buddyjskie i taoistyczne.

Niedokończony „Pokłon trzech króli” wraca po renowacji do Uffizi

To jedno z najbardziej tajemniczych dzieł Leonarda da Vinci. „Pokłon trzech króli”, nazywany także „Hołdem magów”, po ponad pięciu latach...

zobacz więcej

Luwr Abu Zabi, zbudowany na sztucznej wyspie w Dzielnicy Kultury Saadiyat, otwarto 11 listopada 2016 roku. We wnętrzu budynku znalazły się 23 galerie zlokalizowane w połączonych ze sobą pawilonach. Ekspozycję rozdzielają baseny i kanały z wodą.

Centralną część gmachu przykrywa kopuła o średnicy 180 metrów. Ciężar zadaszenia wynosi 75 000 ton – to w przybliżeniu tyle, co ciężar wieży Eiffla w Paryżu. Przez ażurowy dach zbudowany z dziewięciu warstw wpadają do wnętrza promienie słońca. Obiekt wygląda, jakby unosił się nad wodą.

Autorem projektu jest światowej sławy francuski architekt Jean Nouvel. Jego dziełem jest m.in. gmach Instytutu Świata Arabskiego w Paryżu.

źródło:
Zobacz więcej