RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Beata Szydło złożyła rezygnację, Mateusz Morawiecki kandydatem PiS na premiera

Komitet Polityczny PiS zdecydował w sprawie rekonstrukcji rządu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Mateusz Morawiecki zostanie nowym premierem – zdecydował Komitet Polityczny PiS. – Premier Beata Szydło na ręce komitetu politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Została ona przyjęta – powiedziała Beata Mazurek, rzecznik prasowy PiS. Nieoficjalnie Beata Szydło ma zostać wicepremierem. Reszta zmian w rządzie ma być podana na początku stycznia.

„Polakom żyje się lepiej i o to nam chodzi”. Podsumowanie dwóch lat rządu

zobacz więcej

Komitet Polityczny PiS zdecydował, że Mateusz Morawiecki ma zostać nowym premierem.

– Sytuacja krajowa i międzynarodowa powoduje to, że przed nami kolejne wyzwania. Ewoluują więc nasze dotychczasowe działania, stoją przed nami inne zadania. To wymaga korekty nie tylko zmian ministrów, ale i kierownictwa – wyjaśnia powód zmian Beata Mazurek, rzecznik PiS.

Mazurek dodała, że decyzja o tym, jaką funkcję będzie pełniła dotychczasowa premier, podejmie Mateusz Morawiecki. Mateusz Morawiecki dotychczas kierował z sukcesami ministerstwami finansów i rozwoju. Mimo wprowadzenia reform takich jak program 500 plus czy przywrócenia wieku emerytalnego Morawieckiemu udało się utrzymać budżet w ryzach. Jako wicepremier zasłynął z bezwzględnej walki z mafią wyłudzającą VAT. Szacuje się, że tylko w tym roku budżet państwa nie stracił na tym procederze 20 mld zł.

Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył również studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Posiada też dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 80 XX jako dziennikarz publikował pod pseudonimem w „Biuletynie Dolnośląskim”. Działał aktywnie w opozycji w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i w „Solidarności Walczącej”. W 1988 i 1989 roku brał udział w strajkach okupacyjnych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Po zmianach ustrojowych w 1991 roku Morawiecki został redaktorem naczelnym gazety „Dwa Dni”. W 1998 roku został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Angażował się też w politykę lokalną. Z sukcesem startował w wyborach samorządowych w 1998 roku do sejmiku dolnośląskiego z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Niemal w tym samym czasie rozpoczął prace w Banku Zachodnim. W 2001 roku został członkiem zarządu BZ WBK, sześć lat później zaś jego prezesem.

Za czasów Morawieckiego BZ WBK brał udział w finansowaniu takich produkcji filmowych jak „Czas honoru” czy „Czarny czwartek”.

Prywatnie jest synem Kornela Morawieckiego, posła i legendarnego założyciela „Solidarności Walczącej”. Żonaty, posiada czwórkę dzieci.

źródło:
Zobacz więcej