ONR będzie wykreślony z rejestru stowarzyszeń? „Istnieje taka możliwość”

Jest prokuratorskie postępowanie ws. wykreślenia ONR z rejestru stowarzyszeń (fot. Flickr/Piotr Drabik)

Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru stowarzyszeń Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej i stowarzyszenia Marsz Niepodległości – poinformował w czwartek zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand. O ONR pytali wiceprokuratora w Sejmie posłowie Platformy.

ONR chce delegalizacji Partii Razem za łamanie konstytucji

O zainicjowanie procedury zmierzającej do delegalizacji Partii Razem zwrócił się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry kierownik główny ONR...

zobacz więcej

Wiceprokurator generalny pytany, jakie działania podejmuje prokuratura w sprawie delegalizacji ONR, powiedział, że postępowaniem w tej sprawie zajmuje się prokuratura w Krakowie. – Prokuratura krakowska wystąpiła do starosty jako organu nadzoru o ustalenie, czy w ramach upoważnienia starosta podejmował jakiekolwiek czynności w zakresie tego stowarzyszenia – powiedział.

Hernand poinformował też, że prokuratura skierowała pytania do prezydentów miast, w których zlokalizowane są siedziby ONR, czy były podejmowane jakiekolwiek działania administracyjne w stosunku do tego stowarzyszenia.

Zastępca prokuratora generalnego zwrócił uwagę, że ONR w ostatnich latach zmieniał lokalizacje oficjalnej siedziby stowarzyszenia. – Mieli siedzibę w Brzegu, Częstochowie, obecnie w Krakowie. Posiadają także oddziały terenowe – zauważył Hernand. Dodał, że prokuratura krakowska wystąpiła do konkretnych prokuratur regionalnych o informację ws. prowadzenia postępowań przygotowawczych dotyczących ONR.

Wiceprokurator generalny zapowiedział też, że właściwa prokuratura będzie badała akta rejestrowe stowarzyszenia pod kątem statutu. – Po ustaleniu, czy są prowadzone postępowania przygotowawcze, i po zaistnieniu odpowiednich przesłanek, istnieje możliwość wystąpienia o wykreślenie ze statutu stowarzyszeń – wyjaśnił.

Hernand dodał, że wobec stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Młodzieży Wszechpolskiej podejmowane są takie same czynności jak w przypadku ONR.

źródło:

Zobacz więcej