Zabójstwo w Ełku. Kolejny mężczyzna skazany za udział w zamieszkach

Po śmierci 21-latka w Ełku doszło do ulicznych zamieszek (fot .arch. PAP/Tomasz Waszczuk)

Jeden z uczestników zamieszek, do jakich doszło na początku roku po zabójstwie młodego mężczyzny przed barem z kebabami, chciał dobrowolnie poddać się karze. Wnioskował o dwa miesiące bez zawieszenia. I taki zapadł wyrok.

Zabójstwo przy barze z kebabem w Ełku. Jest akt oskarżenia przeciw Tunezyjczykowi

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia wobec Tunezyjczyka, oskarżonego o zabójstwo w Ełku w noc sylwestrową...

zobacz więcej

Na 2 miesiące więzienia Sąd Rejonowy w Ełku skazał w czwartek jednego z uczestników zamieszek, do których doszło w Ełku na początku roku po zabójstwie młodego mężczyzny przed barem z kebabami. Oskarżony Daniel P. chciał dobrowolnie poddać się karze. W ubiegłym tygodniu przed sądem złożył wniosek o karę dwóch miesięcy więzienia bez zawieszenia. Zgodzili się z nią zarówno prokuratura, jak i sąd.

Jak poinformował wiceprezes Sądu Rejonowego w Ełku Michał Dźwilewski, oskarżony był w przeszłości trzykrotnie karany przez sąd za przestępstwa przeciwko mieniu, stąd wyrok bezwzględnej kary więzienia. Wyrok nie jest prawomocny.

Zamieszki po zabójstwie

Do ulicznych zamieszek w Ełku doszło po śmierci 21-latka, który zginął od ciosów nożem w sylwestrową noc. Do szarpaniny między prowadzącymi bar cudzoziemcami a chłopakiem doszło po tym, jak 21-latek wybiegł z budki z napojem, za który nie zapłacił. W tłumie, który się zebrał, były też osoby pijane i agresywne. Rzucano petardami, butelkami i kamieniami w stronę policjantów i radiowozów, wybijano szyby w witrynie lokalu. Po tych wydarzeniach policja zatrzymała ponad trzydzieści osób, z których zdecydowana większość została oskarżona o udział w zbiegowisku i dobrowolnie poddała się karze na początku lipca. Zapadły wobec nich wyroki ograniczenia wolności.

Wyroki w zawieszeniu

Pięć osób, które przyznały się do atakowania policjantów, sąd skazał na kary po roku więzienia w zawieszeniu na 2-3 lata. Proces pozostałych dziewięciu osób biorących udział w zamieszkach początkowo miał się rozpocząć we wrześniu, ale wtedy trzej z dziewięciu oskarżonych dobrowolnie poddali się karze. Daniel P. to czwarty oskarżony, który uczynił podobnie. Proces pięciu pozostałych osób, objętych tym samym aktem oskarżenia, został odroczony bezterminowo; będzie się odbywał w innym składzie sędziowskim.

W śledztwie dotyczącym samego zabójstwa zarzuty współudziału w zbrodni Prokuratura Okręgowa w Suwałkach postawiła najpierw dwóm osobom: Algierczykowi, właścicielowi baru z kebabem, oraz Tunezyjczykowi, pracującemu w tym lokalu jako kucharz. Ostatecznie, po zebraniu dodatkowych dowodów, Algierczyka oskarżono nie o współudział w zabójstwie, ale udział w bójce i nieudzielenie pomocy poszkodowanemu 21-latkowi. Jego proces rozpocznie się w lutym 2018 r.

Akt oskarżenia wobec Tunezyjczyka

Oskarżony przyznał się i chciał dobrowolnie poddać się karze więzienia w zawieszeniu, ale takiego wniosku nie poparli bliscy zmarłego, którzy w sprawie mają status pokrzywdzonych. Prokuratura kilka dni temu skierowała do sądu akt oskarżenia wobec Tunezyjczyka, oskarżonego o zabójstwo 21-latka.

źródło:

Zobacz więcej