Adwokat przywłaszczył ponad 1,1 mln zł z odszkodowań dla swoich klientów

Adwokat unikał klientów, których był przedstawicielem (fot. Shutterstock/Jakub Krechowicz)

Legnicki adwokat Zbigniew Ś. usłyszał 10 zarzutów przywłaszczenia odszkodowań, które były należne jego klientom. Chodziło o wypadki komunikacyjne, sytuacje losowe. W sumie zdaniem śledczych adwokat nie oddał swoim klientom ponad 1,1 mln zł.

Szajka „łowców mieszkań” rozbita. Kolejne zatrzymania

Kolejne cztery osoby zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku ze śledztwem w sprawie grupy, która wyłudzała...

zobacz więcej

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn poinformowała, że prokurator przedstawił Zbigniewowi Ś. 10 zarzutów popełnienia w latach 2014-16 w Legnicy przestępstw polegających na przywłaszczeniu powierzonych mu pieniędzy uzyskanych w wyniku postępowań sądowych przez klientów, których reprezentował w sprawach o odszkodowania, m.in. za śmierć osób bliskich czy z tytułu obrażeń ciała odniesionych w wypadku komunikacyjnym, oraz za szkodę w mieniu, np. zawalenie się domu.

– Pieniądze były wpłacane przez podmioty do tego zobowiązane na konto bankowe prowadzonej przez niego kancelarii adwokackiej. W toku postępowania ustalono, że podejrzany adwokat wykorzystywał zaufanie klientów upoważniających go do reprezentowania ich w postępowaniach odszkodowawczych – podała rzeczniczka.

Wyjaśniła, że pełnomocnictwa obejmowały także zgodę na przelewanie odszkodowań uzyskanych w toku procesów na rachunek bankowy prowadzonej przez adwokata kancelarii oraz odbierania wszelkiej korespondencji w sprawach odszkodowawczych, także decyzji o przyznaniu odszkodowań.

– Zbigniew Ś. zatajał przed klientami fakt przyznania odszkodowań i wpłaty należnych kwot na rachunek bankowy jego kancelarii, pieniądze te przeznaczając na własne potrzeby. Klientom zaniepokojonym brakiem wpłat przekazywał nieprawdziwe informacje dotyczące stanu sprawy, a w późniejszym terminie unikał z nimi kontaktu – dodała rzecznik prokuratury.

Łączna kwota przywłaszczonego przez podejrzanego mienia wynosi 1 mln 144 tys. zł.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Zbigniew Ś. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował wobec Zbigniewa Ś. tymczasowy areszt na trzy miesiące. Sąd wydał zastrzeżenie, że środek ten może ulec zmianie po wpłacie poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł na dozór policji i zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

źródło:

Zobacz więcej