Mała Stopa ma ponad 3,5 mln lat. Pokazano szczątki starsze niż Lucy

Zdaniem naukowców to młoda dziewczyna, która mogła zginąć, wpadając do jaskini (fot. tt/@afrika54news1)

W Johannesburgu, w Południowej Afryce, pokazano jeden z najstarszych i zarazem najbardziej kompletnych szkieletów przodków człowieka. Prace nad czyszczeniem i kompletowaniem szczątków trwały 20 lat.

Lucy nie była sama – odkryto nowy gatunek praczłowieka

Archeolodzy odkryli w Afryce nowy gatunek praczłowieka. Szczątki znalezione w Etiopii mają ponad trzy miliony lat – piszą odkrywcy w prestiżowym...

zobacz więcej

Kwestia wieku znaleziska jest przedmiotem debat. Naukowcy południowoafrykańscy szacują go na ponad 3,5 miliona lat.

To by oznaczało, że nasz przodek, kobieta ochrzczona imieniem Mała Stopa (Little Foot) jest starsza o ponad pół miliona lat od wiekowej słynnej Lucy „znalezionej” w Erytrei.

Obie – Mała Stopa i Lucy są przedstawicielkami australopiteków. Należą do tego samego rodzaju ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych, ale do różnych gatunków.

A to, zdaniem naukowców, świadczy, że przodkowie człowieka zamieszkiwali rozmaite regiony Afryki. Mała Stopa została znaleziona w jaskini Sterkfontein, w okolicach Johannesburga.

Odkryto najstarsze szczątki człowieka. LD 350-1 bez wątpienia był Homo

Najstarszy ślad przedstawiciela rodzaju Homo, do którego należy także człowiek rozumny, to LD 350-1. Tak naukowcy nazwali skamieniały kawałek...

zobacz więcej

A to – zdaniem naukowców świadczy, że przodkowie człowieka zamieszkiwali rozmaite regiony Afryki. Mała Stopa została znaleziona w jaskini Sterkfontein, w okolicach Johannesburga.

W opinii naukowców to młoda dziewczyna, która mogła zginąć na skutek upadku. Możliwe, że spała na rosnącym w pobliżu jaskini drzewie…

Proces kompletowania jej kości trwał tak długo, ponieważ niezwykle delikatny szkielet „wrósł” z czasem w twarde jak beton warstwy materiału zalegającego w grocie.

– Musieliśmy używać małych, przypominających igły narzędzi – relacjonuje nadzorujący prace prof. Ron Clarke.

źródło:
Zobacz więcej