Szwedzka gmina wprowadza obowiązek integracyjny dla imigrantów

Każda szwedzka gmina ma od ubiegłego roku obowiązek przyjęcia narzuconych centralnie kwot imigrantów (fot. David Ramos/Getty Images)

Nauka języka szwedzkiego, kurs wiedzy o społeczeństwie i udział w programach aktywnego poszukiwania pracy – to od nowego roku zadania dla każdego z nowych imigrantów osiedlających się w gminie Vellinge na południu Szwecji.

Szwedzi redukują miejsca w ośrodkach dla azylantów

Szwedzki Urząd Migracyjny zlikwiduje w przyszłym roku kilkanaście tysięcy miejsc w ośrodkach i mieszkaniach przeznaczonych dla imigrantów. Docelowo...

zobacz więcej

Uchwałę o wprowadzeniu tzw. obowiązku integracyjnego podjęła wczoraj wieczorem rada miejska położonego niedaleko Malmoe Vellinge.

Jej autorami są radni partii Moderatów. Ich zdaniem, integracja polega na dostosowaniu się do norm i wartości, na których opiera się szwedzkie społeczeństwo.

Dlatego imigranci będą musieli uzyskać celujące świadectwo ukończenia 60-godzinnego kursu wiedzy o podstawach demokracji, praw i przepisów, a także równego traktowania kobiet. W razie niewypełnienia obowiązku integracyjnego gmina będzie mogła wstrzymać wypłatę zasiłku.

Obowiązkowi integracyjnemu podlegać będą wszyscy dorośli imigranci osiedlający się w gminie. Również emeryci lub osoby na urlopach macierzyńskich – powiedziała szwedzkiej telewizji radna gminy Vellinge Carina Wutzler.

Każda szwedzka gmina ma od zeszłego roku obowiązek przyjęcia narzuconych centralnie kwot imigrantów i zapewnienia im na co najmniej przez dwa lata utrzymania oraz mieszkania. Do końca roku szwedzkie gminy mają przyjąć ponad 23 tys. imigrantów. Vellinge - 159 osób.

źródło:
Zobacz więcej