Jest pozew KE przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z niewykonaniem przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców. Unijny program relokacji wygasł we wrześniu.

Komisja Europejska pozwie Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

Będzie pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Szefowie gabinetów...

zobacz więcej

„Komisja wszczęła przeciwko Republice Czeskiej, Węgrom i Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Odpowiedzi udzielone przez te trzy państwa członkowskie nie zostały uznane za zadowalające i Komisja postanowiła przejść do następnego etapu postępowania” – przekazała w komunikacie KE.

Postanowienie o relokacji do 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 r. przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry. Polska odmówiła, podobnie jak Węgry, przyjmowania w ramach tej decyzji uchodźców. Czechy przyjęły bardzo niewielką liczbę.

Prezydenci Czech i Węgier zgodni ws. kwot migracyjnych

W stosunkach Czech z Węgrami nie ma tematów spornych - oświadczył czeski prezydent Milosz Zeman po rozmowach z prezydentem Węgier Janosem Aderem w...

zobacz więcej

W sprawie relokacji uchodźców wypowiedział się wiceszef KE Frans Timmermans.

– Komisja Europejska ma nadzieję, że pozwane przez nią do Trybunału Sprawiedliwości Polska, Węgry i Czechy zdecydują się na wzięcie udziału w mechanizmie relokacji – oświadczył.

Timmermans przekonywał, że kraje te wciąż mają możliwość do wykazania się solidarnością, bo we Włoszech i Grecji nadal są uchodźcy, którzy kwalifikują się do przeniesienia. – Mamy nadzieję, że wciąż możemy znaleźć wyjście przez aktywny udział tych trzech krajów w relokacji – powiedział Timmermans na konferencji prasowej w Brukseli.

Decyzja relokacyjna wygasła pod koniec września, ale uchodźcy, którzy dostali się do Włoch i Grecji wcześniej, mają szanse na relokację. Komisja Europejska ma prawną możliwość wycofania sprawy z Trybunału.

źródło:

Zobacz więcej